Justice4Poland.com

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

NIEMIECKA ZBRODNIA W PALMIRACH


Napisano dnia

20 -21 czerwca 1940 r. w Palmirach Niemcy przeprowadzili jedną z największych, w czasie II wojny światowej, egzekucji, w której zostało zamordowanych 378 Polaków, wśród zabitych było wielu wybitnych działaczy społecznych i politycznych, dziennikarzy, lekarzy, księży. W palmirskim lesie zostali rozstrzelani m.in. złoty medalista w biegu na 10 tys. metrów na Igrzyskach Olimpijskich w Los Angeles w 1932 r. – Janusz Kusociński, długoletni poseł na Sejm RP – Mieczysław Niedziałkowski, prezes Stronnictwa Ludowego, Marszałek Sejmu – Maciej Rataj. Zamordowana została również córka generała Józefa Dowbor-Muśnickiego, przywódcy powstania wielkopolskiego.

Należy przypomnieć, że Niemcy wybrali Palmiry na miejsce kaźni polskich obywateli nieprzypadkowo, od 1939 roku w lesie kampinoskimi znajdowały się składy amunicji Wojska Polskiego, teren był zabezpieczony i trudno dostępny dla osób postronnych. Niemcy uznali, że miejsce to jest odpowiednie do przeprowadzania masowych rozstrzeliwań. Egzekucje w Palmirach były szczegółowo zaplanowane i przeprowadzane z niemiecką dokładnością – groby kopane były zazwyczaj przez młodzież z pobliskiego obozu Hitlerjugend. Zwłoki pomordowanych zasypywano ziemią, piaskiem, sadzono drzewka, mogiły maskowano liśćmi oraz ściółką leśną. W ten sposób oprawcy niemieccy zacierali ślady zbrodni. W dniach egzekucji teren kaźni zabezpieczały oddziały SS i policji. Zbrodni dokonywały głównie oddziały SS i Policji Bezpieczeństwa, Sipo. Za przeprowadzanie egzekucji odpowiadał dowódca SS i policji na dystrykt warszawski, Josef Meisinger.

Ofiarami mordu w Palmirach byli głównie więźniowie Pawiaka i aresztu gestapo w Al. Szucha. Okrucieństwo niemieckich oprawców było tym większe, że przed wywiezieniem na miejsce kaźni więźniowie byli przekonywani o tym, że jadą do innego więzienia bądź na roboty do Niemiec. Oddawano im rzeczy osobiste, a nawet otrzymywali porcję chleba. Do ostatniej chwili nie mieli oni świadomości, że to ich ostatnia podróż w życiu.

Odkrycie miejsc pochówku Polaków zamordowanych w Palmirach było możliwe dzięki pomocy polskich leśników, to oni oznaczali miejsca kaźni za pomocą krzyży wyrytych w korze drzew, wbijali również łuski w drzewa. Po zakończeniu wojny Czerwony Krzyż właśnie w tych miejscach przeprowadził ekshumację, zostały odkryte miejsca pochówku polskich obywateli rozstrzelanych przez zbrodniarzy niemieckich.

W Palmirach od grudnia 1939 do lipca 1941 roku Niemcy przeprowadzili 21 egzekucji, w których zginęło ponad 1700 osób.

Należy pamiętać, że oprócz Palmir egzekucje odbywały się także w innych miejscach Puszczy Kampinoskiej, m.in. w Wólce Węglowej, Laskach i Wydmach Łużych. Ostatnie miały miejsce w 1943 r.

W 1948 r. został utworzony cmentarz-mauzoleum, spoczywają tam szczątki ok. 2215 ofiar ekshumowanych w Puszczy Kampinoskiej i w Lasach Chojnowskich. Na cmentarzu znajduje się 577 nagrobków zidentyfikowanych ofiar, jest znanych 485 nazwisk Polaków, którzy zostali rozstrzelani w Palmirach, ale ciał ich nie rozpoznano. Pozostałe ofiary niemieckiej zbrodni są bezimienne.

Za zbrodnie dokonane w Palmirach (oraz pozostałych miejscach kaźni) odpowiedzialność ponieśli Josef Meisinger, który w marcu 1947 roku w Warszawie został skazany na karę śmierci. Ludwig Hahn, skazany został w lipcu 1975 roku na dożywocie. Bezpośredni niemieccy zbrodniarze, którzy dokonywali rozstrzeliwań nie zostali zidentyfikowani i pozostali bezkarni.

Bestialstwo niemieckiej zbrodni w Palmirach nie pozostawia wątpliwości jakim dramatem była II wojna światowa, ani kto jest sprawcą a kto ofiarą. Niemniej jednak jesteśmy zobowiązani nie tylko do upamiętnienia ofiar niemieckiej zbrodni, ale również do pielęgnowania prawdy historycznej, aby nigdy nie dopuścić do zatarcia się odpowiedzialności za zbrodnie, których bezsprzecznymi sprawcami byli niemieccy oprawcy. Ważnym jest, aby następne pokolenia miały pełną świadomość tego, że polscy obywatele ginęli z rąk niemieckich żołnierzy, a Polska przez blisko sześć lat była okupowana przez niemiecką III Rzeszę.

Szanowni Państwo,

Prawda o przebiegu II wojny światowej jest powszechnie znana, niestety często zdarzają się w przestrzeni medialnej publikacje, które wypaczają historię bądź przedstawią ją w zniekształconym świetle.

Zapewne pamiętacie Państwo podjętą przez Redutę Dobrego Imienia skuteczną interwencję wobec artykułu, jaki pojawił się na portalu onet.pl. Sprawa dotyczyła opublikowanego 15 marca 2016 r. zdjęcia, które zostało użyte do zilustrowania publikacji dotyczącej romansów Polek z Niemcami oraz prostytucji podczas okupacji. Użyte przez onet.pl zdjęcie przedstawiało kobiety prowadzone przez niemieckich żołnierzy na egzekucję w Palmirach.

Na zdjęciu Pan Krystian Brodacki rozpoznał swoją matkę – śp. Marię Brodacką, która została rozstrzelana w Palmirach, gdy miał on zaledwie 3 lata. Publikacja przedmiotowego zdjęcia, które ilustrowało artykuł odnoszący się do tematyki kolaboracji oraz utrzymywania intymnych kontaktów z okupantem w zestawieniu z dramatem kobiet, które zostały bestialsko zamordowane, głęboko zaszokowało i mocno poruszyło Pana Krystiana Brodackiego.

Pan Krystian Brodacki, przy wsparciu Reduty Dobrego Imienia, złożył pozew do sądu żądając, od niemiecko – szwajcarskiego właściciela onet.pl, przeprosin za znieważenie matki oraz zadośćuczynienia.

Pod koniec grudnia 2017 r. w sądzie Okręgowym w Krakowie zakończyła się tocząca się od kwietnia 2016 rozprawa Pana Krystiana Brodackiego przeciwko portalowi Onet.pl.

Sąd uznał działania Onet za przejaw rażącej niedbałości dziennikarskiej. Podkreślił także, że osoby rozstrzeliwane w Palmirach to elita intelektualna Polski, która stawiała opór okupantowi. Taką kobietą była także Maria Brodacka, matka Pana Krystiana, która ryzykując własnym życiem, pomagała innym.

Wyrok sądu zobowiązał właścicieli portalu onet.pl  do opublikowania przeprosin na głównej stronie portalu, na 1/4 ekranu. Przeprosiny miały być widoczne przez 1 miesiąc. Onet.pl miał także ponieść koszty sądowe procesu oraz zapłacić odszkodowanie Panu Krystianowi Brodackiemu.

Poniżej linki do części publikacji dotyczących sprawy.

 http://www.anti-defamation.org/aktualnosci/sukces-onet-pl-przegral-sprawe-i-musi-przeprosic/

http://www.anti-defamation.org/aktualnosci/rusza-proces-przeciw-onet-pl-za-zniewazenie-bohaterskich-polek/

=========

Oryginalny artykuł opublikowano tutaj; http://www.anti-defamation.org/aktualnosci/niemiecka-zbrodnia-w-palmirach/

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Information

This entry was posted on June 22, 2021 by in 2 Wojna Swiatowa, Faszyzm, Historia, Holokaust Polakow, Niemcy and tagged , , .

Archives

Blog Stats

  • 1,991,722 hits
June 2021
M T W T F S S
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Opinie wyrażane w tekstach lub komentarzach pod artykułami publikowanymi na łamach JUSTICE4POLAND są własnością autorów i niekoniecznie odpowiadają opiniom wyrażanym przez nasza Redakcje .

 

 

 

 

 

Follow Justice4Poland.com on WordPress.com
https://reignitefreedom.com/

All information, data, and material contained, presented, or provided on justice4poland.com is for educational purposes only. It is not to be construed or intended as providing medical or legal advice. Any views expressed here-in are not necessarily those held by justice4poland.com

ENOUGH LIES

DOSYĆ KŁAMSTW

Walczmy z przejawami antypolonizmu

Translate

Environmental Health Watch NZ

Watching our environment ... our health ... and corporations ... exposing lies and corruption

WOLNI SŁOWIANIE

Celem jest wpłynięcie na pobudkę polskich Słowian, abyśmy odzyskali naszą ojczyznę

Tarig Anter on Protect & Reinvent Democracy

Protect Democracy & Expose Western Liberal Democracy

xebola

"Dla triumfu zła potrzeba tylko, by dobrzy ludzie nic nie robili"

Wirtualna Polonia BIS im. Włodka Kulińskiego

" - Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i Ojczyźnie podnieśliśmy głowy."

AdNovum

Prawda zawsze zwycięża

MFORUM VIDEO LIVE INFO NIUS

Informacje prasowe , video stream , podcast ,reportaż, audiobook , film fabularny, film dokumentalny , relacje ,transmisje , retransmisje publikacje , republikacje materiały tłumaczone na język polski , komunikator chat audio i video , największe w Polsce archiwum materiałów video i art. prasowych trwale usuniętych z internetu ,codziennie najnowsze informacje bez cenzury nie dostępne w Polskim internecie .Audycje stream live w każdy dzień z wyjątkiem piątku i soboty o godzinie 20 .00 dostępna funkcja translator z możliwością tłumaczenia zawartości całej witryny na 93 języki w tym treści chat !!

Paradigm Shift 101

Looking at the world in a different light

WIERNI POLSCE SUWERENNEJ

Strona Stowarzyszenia Wierni Polsce Suwerennej

Environmental Health Watch NZ

Watching our environment ... our health ... and corporations ... exposing lies and corruption

WOLNI SŁOWIANIE

Celem jest wpłynięcie na pobudkę polskich Słowian, abyśmy odzyskali naszą ojczyznę

Tarig Anter on Protect & Reinvent Democracy

Protect Democracy & Expose Western Liberal Democracy

xebola

"Dla triumfu zła potrzeba tylko, by dobrzy ludzie nic nie robili"

Wirtualna Polonia BIS im. Włodka Kulińskiego

" - Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i Ojczyźnie podnieśliśmy głowy."

AdNovum

Prawda zawsze zwycięża

MFORUM VIDEO LIVE INFO NIUS

Informacje prasowe , video stream , podcast ,reportaż, audiobook , film fabularny, film dokumentalny , relacje ,transmisje , retransmisje publikacje , republikacje materiały tłumaczone na język polski , komunikator chat audio i video , największe w Polsce archiwum materiałów video i art. prasowych trwale usuniętych z internetu ,codziennie najnowsze informacje bez cenzury nie dostępne w Polskim internecie .Audycje stream live w każdy dzień z wyjątkiem piątku i soboty o godzinie 20 .00 dostępna funkcja translator z możliwością tłumaczenia zawartości całej witryny na 93 języki w tym treści chat !!

Paradigm Shift 101

Looking at the world in a different light

WIERNI POLSCE SUWERENNEJ

Strona Stowarzyszenia Wierni Polsce Suwerennej

Niezłomni.com

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

Niezależne Media Podlasia

Just another WordPress.com site

SKRiBH

zeskrobywanie nieprawdy i czepianie się słów

Warszawska Gazeta

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

Foliarz.pl

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

Spory o historię i współczesność

Prywatny blog historyczny Bohdana Piętki

Kekusz.pl

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

ProstoPoPolsku

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

Wiadomości

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

%d bloggers like this: