Justice4Poland.com

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

Relacje polsko-niemieckie


Polityka historyczna Polski – Relacje polsko-niemieckie

Polak2018

Z Niemcami jest od zarania pewien problem: nie mają stabilizującej tożsamości, nie mają zakorzenienia tak jak mają je Grecy, Polacy, Norwegowie, Irlandczycy i wiele innych nacji. To jest w pewnym sensie “posklejana, niespójna i zagubiona nacja”. Wiem, o czym piszę, bo spędziłem sporo lat w Niemczech, znam Niemców, ich atmosferę, sposób myślenia. Jest nawet jeszcze gorzej, bo odkrycia archeologiczne, analizy językoznawcze oraz badania genetyczne wskazują na coś, co jest niemiłe niemieckim uszom: Niemcy jako nacja to swego rodzaju mieszaniec, taki kundel Europy. Na to nakłada się wielowiekowe rozbicie na dziesiątki ksiąstewek, zróżnicowanych językowo, religijnie, wojujących i funkcjonujących w ciągłym zagrożeniu i napięciu. Z tego wynikała agresja, radykalizm, okrucieństwo i kilkukrotne błądzenie całej “wielo-niemieckiej” społeczności, z tego wynikała i wynika łatwość do pójścia za radykalną ideologią i prężenie w jej imię muskułów. Oto przykłady:

  • Niemcy, jako zbiór plemion posługujących się podobnym językiem chcieli przejąć tradycję, wielkość, splendor Cesarstwa Rzymskiego i utworzyli sojusz, który nazwali Cesarstwo Rzymskie Narodu Niemieckiego – oczywisty bezsens logiczny, zdradzający kompleksy niższości.
  • Niemcy, Germanie, Sasi siłą wydzierali Słowianom ich ziemie, wsie  i miasta od Renu na wschód, a od Franków na zachód. Nazwy takich miast jak Brema (brama), Rostock (roztoka), Lipsk (lipa), Chemnitz (Kamienica), Goerlitz (Zgorzelec), Cottbus (Chociebuż), Erfurt (Jarobród), Hamburg (Bogbór), Koeln (Kolin – dzisiejsza Kolonia) są pochodzenia słowiańskiego.
  • W Niemczech, nie gdzie indziej, powstało centrum reformacji na początku XVI wieku, które zrodziło Lutra i jego tezy;
  • Prusy, niemieckie księstwo, a potem królestwo, szukały zajadle nowych ziem, zdobyczy, niszcząc słowiańskie plemiona, podbijając niemieckie ksiąstewka, tworząc intrygi i realizując rozbiór Polski.
  • Prusy, z Bismarckiem na czele, zjednoczyły niemieckie ksiąstewka i narzuciły im pruski dryl, wynikający z obsesji Bismarcka na punkcie państwa jako absolutu (p. filozofia tzw. idealizmu niemieckiego) – państwo miało działać jak super-sprawna armia, na rozkaz, lewo marsz, prawo marsz – kolejarze, bankowcy, nauczyciele, policjanci, pocztowcy, urzędnicy, sędziowie, poborcy podatkowi, lekarze itd. – wszyscy mieli być jak karna armia. To Bismarck wprowadził na szeroką skalę instytucję etatu i przepoił całe państwo duchem militaryzmu.
  • Na początku XX wieku Niemcy zapragnęły zawładnąć całą Europą Środkową (koncepcja Mitteleuropy), z czego zrodziła się I wojna światowa.
  • Niemiecka III Rzesza już całkiem postradała rozum i stworzyła bestialską machinę mordowania wszystkich opornych i niezakwalifikowanych do “narodu panów”.

Dlatego nazywam Niemców nacją ze złamanym kręgosłupem. Z tego historycznego i moralnego zagubienia Niemców wynika wciąż poszukiwanie swojej tożsamości. Oni tak bardzo chcą być Europejczykami, obywatelami Unii Europejskiej, bo nie bardzo wiedzą, jak mają być Niemcami.  Stąd takie ich mocne zaangażowanie w struktury UE, powiązane ze starą chęcią dominacji.

Ta odmienność Niemców ma także odbicie w warstwie językowej. U nas, w Polsce, mówi się najczęściej “Ojczyzna”, mając na myśli całą Polskę. U Niemców mówi się najczęściej “Heimat”, słowo, które pochodzi od “Heim”,  czyli dom (rodzinny). O języku mówi się u nas “ojczysty”, a u Niemców “Muttersprache”, co znaczy “język matczyny”. I tak dalej.

Niemcy wytworzyli u siebie obcą nam cywilizację bizantyńską (CB, p. świetna klasyfikacja cywilizacji Feliksa Konecznego), która stawia prawo publiczne ponad prawem prywatnym, głosi zwierzchność władzy politycznej nad duchową i niezależność polityki od moralności. Państwo w tej cywilizacji  tworzyło potężną biurokrację i bardzo rozbudowane regulujące wszystkie dziedziny życia prawo oraz charakteryzowało się znacznym uciskiem fiskalnym. Rozrośnięty aparat państwowy daje przewagę mechanizmom i procedurom nad organizmem i ludźmi: mechanizm może działać nawet wtedy, gdy działanie to nie ma już żadnego celu. Wcieleniami cywilizacji bizantyńskiej w Niemczech były zakon krzyżacki i Prusy. Cywilizacja ta wykształciła protestantyzm, który, jak prawosławie, uznał dominację władzy politycznej nad kościelną (cuius regio, eius religio). CB wyraża się w biurokracji, w rozbudowywaniu prawa ograniczającego coraz więcej dziedzin życia, w eliminacji etyki z życia zbiorowego oraz w militaryzacji.

Jeżeli popatrzy się syntetycznie na całą historię Niemców, uwzględniając to, co powyżej, ich ciągłą ekspansję, “Drang nach Osten”, brutalne germanizowanie i poczucie wyższości cywilizacyjnej i gospodarczej, to łatwo zrozumieć, że wielu narodom europejskim, w tym Polakom, nie będzie łatwo się z nimi dogadać, o ile to w ogóle możliwe. Nasza tradycja, nasza mentalność jest rzeczywiście dużo inna niż niemiecka.

Do tego dochodzą jeszcze inne wątki, o których się prawie w ogóle nie mówi:

  • Niemcy obawiali się zawsze żywiołu słowiańskiego i Polaków – nie w sensie siły militarnej, choć tego też, ale przede wszystkim naszej kreatywności, umiłowania wolności, zdolności i inteligencji. Świadczą o tym rozmaite wypowiedzi, np. Hitlera, o wysokich walorach Polaków. Dlatego nas tak mordowali i rabowali nam, co się dało.
  • Niemcy (wszyscy z cywilizacji bizantyńskiej) szanują tylko silnych – militarnie, gospodarczo. Dlatego z pewnym kompleksem patrzyli całe wieki na potęgi kolonialno-militarne takie jak Wielka Brytania, Francja czy Hiszpania, a potem z szacunkiem i bojaźnią – na Rosję.

Z tego wszystkiego wynika dla naszych relacji z Niemcami podstawowa zasada: trzeba z nimi rozmawiać twardo, konkretnie, będąc dobrze merytorycznie przygotowanym. Tylko tak będziemy mieli pozycję równorzędnego partnera. Trzeba im przypominać o mordach i ludobójstwie, żądać reparacji wojennych, oddania zagrabionych dzieł sztuki, a z nowszych czasów – o łamaniu solidarności państw UE choćby poprzez budowę Nord Stream 1 i 2.

Oczywiście, Niemcy mają dużą przewagę gospodarczą i finansową, więc są w stanie “kupować” sobie poparcie dla swojego stanowiska. Tym bardziej trzeba im patrzeć na ręce, przypominać o ich odpowiedzialności za zbrodnie i za solidarność w UE. Trzeba wytaczać im głośne procesy za nazywanie niemieckich obozów koncentracyjnych “polskimi obozami koncentracyjnymi”.

Niemcy powinni być przez nas zalewani informacjami o zbrodniach ich dziadów i ojców, o zniszczeniach, których dokonali w Polsce, o wyzysku Polaków przez Niemców w okresie rozbiorów i za III Rzeszy. Polska powinna żądać zwrotu dóbr kultury, otwarcia archiwów historycznych dla polskich naukowców i dziennikarzy. Powinniśmy drukować mapy Europy ze słowiańskimi nazwami miejscowości aż po Ren i granicę duńską. Taka powinna być nasza polityka historyczna, niezależnie od dzisiejszej, wciąż asymetrycznej współpracy gospodarczej Polski i Niemiec. Współpracy, której do partnerstwa jeszcze daleko.

========

Czytaj wiecej tutaj: https://polska-jutra.eu/polityka-historyczna-polski-cz-8-relacje-polsko-niemieckie/

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Information

This entry was posted on May 12, 2021 by in Historia, Niemcy, Polityka, Polska, Rozbriory Polski and tagged , .

Archives

Blog Stats

  • 1,968,679 hits
May 2021
M T W T F S S
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Opinie wyrażane w tekstach lub komentarzach pod artykułami publikowanymi na łamach JUSTICE4POLAND są własnością autorów i niekoniecznie odpowiadają opiniom wyrażanym przez nasza Redakcje .

 

 

 

 

 

Follow Justice4Poland.com on WordPress.com
https://reignitefreedom.com/

All information, data, and material contained, presented, or provided on justice4poland.com is for educational purposes only. It is not to be construed or intended as providing medical or legal advice. Any views expressed here-in are not necessarily those held by justice4poland.com

ENOUGH LIES

DOSYĆ KŁAMSTW

Walczmy z przejawami antypolonizmu

Translate

Rangitikei Environmental Health Watch

Watching our environment ... our health ... and corporations ... exposing lies and corruption

WOLNI SŁOWIANIE

Celem jest wpłynięcie na pobudkę polskich Słowian, abyśmy odzyskali naszą ojczyznę

Tarig Anter on Protect & Reinvent Democracy

Protect Democracy & Expose Western Liberal Democracy

xebola

"Dla triumfu zła potrzeba tylko, by dobrzy ludzie nic nie robili"

Wirtualna Polonia BIS im. Włodka Kulińskiego

" - Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i Ojczyźnie podnieśliśmy głowy."

AdNovum

Prawda zawsze zwycięża

Paradigm Shift 101

Looking at the world in a different light

WIERNI POLSCE SUWERENNEJ

Strona Stowarzyszenia Wierni Polsce Suwerennej

Rangitikei Environmental Health Watch

Watching our environment ... our health ... and corporations ... exposing lies and corruption

WOLNI SŁOWIANIE

Celem jest wpłynięcie na pobudkę polskich Słowian, abyśmy odzyskali naszą ojczyznę

Tarig Anter on Protect & Reinvent Democracy

Protect Democracy & Expose Western Liberal Democracy

xebola

"Dla triumfu zła potrzeba tylko, by dobrzy ludzie nic nie robili"

Wirtualna Polonia BIS im. Włodka Kulińskiego

" - Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i Ojczyźnie podnieśliśmy głowy."

AdNovum

Prawda zawsze zwycięża

Paradigm Shift 101

Looking at the world in a different light

WIERNI POLSCE SUWERENNEJ

Strona Stowarzyszenia Wierni Polsce Suwerennej

Niezłomni.com

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

Niezależne Media Podlasia

Just another WordPress.com site

SKRiBH

zeskrobywanie nieprawdy i czepianie się słów

Warszawska Gazeta

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

Foliarz.pl

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

Spory o historię i współczesność

Prywatny blog historyczny Bohdana Piętki

Kekusz.pl

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

ProstoPoPolsku

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

Wiadomości

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

%d bloggers like this: