Justice4Poland.com

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

Polityka historyczna Polski – cz. 7 – Relacje polsko-żydowskie


Poniżej przedstawiam bardzo syntetyczną historię relacji polsko-żydowskich. Wiedzę tę zaczerpnąłem w ostatnich latach z wykładów i publikacji kilku wspaniałych znawców tematu, głównie od pani dr Ewy Kurek i od pana Leszka Żebrowskiego – oboje pięknie o tej historii opowiadają, bez negatywnych emocji, bez napadania, bez ksenofobii. Za to bardzo im dziękuję. Równocześnie przepraszam, jeżeli duża syntetyczność i skrótowość wywodu powoduje w odbiorze wrażenie nieścisłości.

Na wstępie pewne zastrzeżenie: temat jest drażliwy, niepoprawny politycznie, często cenzurowany. Łatwo komuś przypiąć łatkę antysemity, choć antysemitą nie jest. Dlatego niektórzy rozróżniają pomiędzy wieloma środowiskami żydowskimi, które czasem kłócą się i zwalczają między sobą. Można rozróżniać między osobami pochodzenia polskiego bądź żydowskiego (podejście etniczne) albo między syjonistami i nie-syjonistami (podejście ideologiczno-polityczne), pomiędzy zasymilowanymi i pięknie mówiącymi po polsku osobami pochodzenia żydowskiego a odizolowanymi i kaleczącymi polski (podejście kulturowe) itd. To jest skomplikowana materia. Dlatego mówienie o grupie czy mniejszości żydowskiej jest czasem uproszczeniem czy uogólnieniem, co przy tak skrótowej opowieści o historii jest do zaakceptowania. Zatem przejdźmy do niej.

Historia polsko-żydowskich relacji społeczno-polityczno-gospodarczych sięga około 700 lat. To Kazimierz Wielki sprowadził kupców żydowskich, by sprzedawali na całą Europę dużą polską produkcję rolniczą, głównie zboża. I tak to się zaczęło. Handel kwitł, Rzeczpospolita rosła w siłę, a środowiska żydowskie bogaciły się i ściągały swoich krewnych z innych krajów, tym bardziej, że w Polsce była tolerancja, a gminy żydowskie miały pewne przywileje, z których największy to autonomia podatkowa. Autonomia ta polegała na tym, że żydowscy poborcy podatków ściągali sami podatki od swoich pobratymców. Efekt był taki, że po kilku wiekach wytworzyła się w żydowskiej grupie etnicznej wąska grupa bogatych i liczna grupa biednych. Zasadniczo jednak było im w Polsce dobrze i apetyty zaczęły im rosnąć.

Znikoma część tej mniejszości narodowej asymilowała się i mówiła czysto po polsku. Przykłady są, nawet mieliśmy polskich poetów żydowskiego pochodzenia, którzy pisali piękną polską poezję, ale to już raczej XX wiek. Tymczasem apetyty powodowały, że żydowscy mieszkańcy Polski chcieli więcej przywilejów, co budziło opór Polaków. Równocześnie duża część zbiorowości żydowskiej, szczególnie ta jej bogatsza i mająca polityczne aspiracje część, nie była lojalna wobec Rzeczypospolitej, co zaczęło się licznie manifestować w XVIII i XIX wieku, kiedy to okazywali oni usłużność wobec agresorów i zaborców Polski. Rodziła się wzajemna niechęć, bo Polacy czuli się po prostu zdradzani przez żydowskich sąsiadów.

Gdy Polska się odradzała pod koniec I wojny światowej, żydowskie środowiska międzynarodowe bardzo nam szkodziły, próbując na konferencji wersalskiej nie dopuścić do zaakceptowania przez jej uczestników powstania państwa polskiego. Podczas wojny polsko-bolszewickiej żołnierze polskiej armii pochodzenia żydowskiego zachowywali się wielokrotnie zdradziecko, np. dezerterując na stronę wroga, utrudniając polskim dowódcom operacje wojskowe itp. Spowodowało to, że polscy generałowie zarządzili wycofanie żołnierzy pochodzenia żydowskiego z polskich formacji frontowych. A szczytem postawy roszczeniowej i nieprzyjaznej wobec państwa polskiego było krótko po I wojnie światowej zażądanie przez organizacje żydowskie na forum Sejmu RP utworzenia ponad 800 (ośmiuset!) żydowskich enklaw eksterytorialnych na terenie Polski. Wtedy to wszystkie polskie ugrupowania polityczne od lewej do prawej zawołały zgodnie NIE!

W roku 1939 miała miejsce kolejna fala nielojalności i wrogości ludności żydowskiej wobec Polaków. Po aneksji polskich ziem wschodnich przez Związek Sowiecki, wielu żydowskich mieszkańców tych terenów wyrażało radość, przymilało się nowym władzom i donosiło władzom komunistycznym na Polaków – dlatego właśnie na części okupowanej przez Sowietów do 1941 roku (napaści Niemiec na ZSRS) nie powstała polska partyzantka.

Podczas okupacji miał miejsce masowy mord Słowian i Żydów przez Niemców opętanych chorą ideologią hitlerowsko-nazistowską. Polacy się organizowali i masowo pomagali żydowskim współobywatelom, mimo groźby kary śmierci ze strony Niemców za taką pomoc. Wielu Polaków zginęło za pomaganie i ukrywanie osób pochodzenia żydowskiego. Niestety, po wojnie wielu z uratowanych jakby o tym zapomniała. Polacy często nie doczekali podziękowania czy wdzięczności. Za to rzadkie przypadki szmalcownictwa i wykorzystywania niemieckiej nagonki anty-żydowskiej dla wzbogacenia się propaganda syjonistyczna (części środowisk żydowskich) rozdmuchiwała bardzo. Mało tego, zaczęto twierdzić, że w obozach koncentracyjnych ginęły głównie albo prawie wyłącznie osoby pochodzenia żydowskiego, co nie jest prawdą. Od jakiegoś czasu mamy do czynienia z antypolską propagandą, podszytą syjonistycznym-żydowskim rasizmem, bo oto według pewnej pani profesor pochodzenia żydowskiego, władającej językiem polskim: “Dla Polaków śmierć to była po prostu kwestia biologiczna, śmierć jak śmierć. Dla Żydów to była tragedia, metafizyka, spotkanie z najwyższym…”

Po wojnie Stalin przemycił w ramach “repatriacji” (wysiedleń!) do nowej, okrojonej Polski dużą grupę sowieckich obywateli pochodzenia żydowskiego (różne źródła mówią o 120 000 do 350 000 osób), którzy zostali obsadzeni na kluczowych stanowiskach (służba bezpieczeństwa, milicja, prasa, oświata, starostwa itp.). Mieli wprowadzać w Polsce komunizm.W szeregach UB, potem SB była ogromna nadreprezentacja osób pochodzenia żydowskiego, a do tego często wykazywali się oni okrucieństwem wobec niepokornych Polaków. Stąd też ucieczka wielu żydowskich UB-eków po 1956 roku i po 1968 roku. Marzec 1968 i następujące po nim wydarzenia zostały kłamliwie przedstawione jako nacjonalistyczna nagonka Polaków na Żydów i ich wypędzanie z Polski, podczas, gdy po pierwsze była to rozgrywka wewnątrzpartyjna w PZPR, a po drugie, nikt ich nie wypędzał – wyjeżdżali sami dla srebrników i wygody Zachodu, podczas, gdy przeciętny Polak nie miał szans na paszport.

Do dziś mamy nieprzyjazne zachowania reprezentantów pewnych środowisk żydowskich wobec Polski i Polaków. Polityka państwa Izrael jest nacechowana wrogością, czasem ma się wrażenie – nienawiścią do Polaków. To niby nasz sojusznik???

W kontekście takiej historii i takich zachowań cudem jest, że Polacy są wciąż przyjaźnie a przynajmniej neutralnie nastawieni  do społeczności żydowskiej i do państwa żydowskiego. To ta polska tradycja tolerancji. Nie ma w Polsce wyimaginowanego antysemityzmu. Za to w wielu środowiskach żydowskich wyraźnie widoczny jest anty-polonizm. A na to naszej zgody nie ma.

Z tego trzeba wyciągać wnioski, trzeba głosić prawdę historyczną, bronić dobrego imienia Polski i Polaków, nie pozwolić traktować się kłamstwami. To jest przesłanie dla polityki historycznej Polski na tym odcinku.

========

Czytaj wiecej tutaj: https://polska-jutra.eu/polityka-historyczna-polski-cz-7-relacje-polsko-zydowskie/

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Information

This entry was posted on May 9, 2021 by in Historia, Polska, Polska polityka, Zydzi and tagged , .

Archives

Blog Stats

  • 1,968,951 hits
May 2021
M T W T F S S
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Opinie wyrażane w tekstach lub komentarzach pod artykułami publikowanymi na łamach JUSTICE4POLAND są własnością autorów i niekoniecznie odpowiadają opiniom wyrażanym przez nasza Redakcje .

 

 

 

 

 

Follow Justice4Poland.com on WordPress.com
https://reignitefreedom.com/

All information, data, and material contained, presented, or provided on justice4poland.com is for educational purposes only. It is not to be construed or intended as providing medical or legal advice. Any views expressed here-in are not necessarily those held by justice4poland.com

ENOUGH LIES

DOSYĆ KŁAMSTW

Walczmy z przejawami antypolonizmu

Translate

Rangitikei Environmental Health Watch

Watching our environment ... our health ... and corporations ... exposing lies and corruption

WOLNI SŁOWIANIE

Celem jest wpłynięcie na pobudkę polskich Słowian, abyśmy odzyskali naszą ojczyznę

Tarig Anter on Protect & Reinvent Democracy

Protect Democracy & Expose Western Liberal Democracy

xebola

"Dla triumfu zła potrzeba tylko, by dobrzy ludzie nic nie robili"

Wirtualna Polonia BIS im. Włodka Kulińskiego

" - Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i Ojczyźnie podnieśliśmy głowy."

AdNovum

Prawda zawsze zwycięża

Paradigm Shift 101

Looking at the world in a different light

WIERNI POLSCE SUWERENNEJ

Strona Stowarzyszenia Wierni Polsce Suwerennej

Rangitikei Environmental Health Watch

Watching our environment ... our health ... and corporations ... exposing lies and corruption

WOLNI SŁOWIANIE

Celem jest wpłynięcie na pobudkę polskich Słowian, abyśmy odzyskali naszą ojczyznę

Tarig Anter on Protect & Reinvent Democracy

Protect Democracy & Expose Western Liberal Democracy

xebola

"Dla triumfu zła potrzeba tylko, by dobrzy ludzie nic nie robili"

Wirtualna Polonia BIS im. Włodka Kulińskiego

" - Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i Ojczyźnie podnieśliśmy głowy."

AdNovum

Prawda zawsze zwycięża

Paradigm Shift 101

Looking at the world in a different light

WIERNI POLSCE SUWERENNEJ

Strona Stowarzyszenia Wierni Polsce Suwerennej

Niezłomni.com

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

Niezależne Media Podlasia

Just another WordPress.com site

SKRiBH

zeskrobywanie nieprawdy i czepianie się słów

Warszawska Gazeta

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

Foliarz.pl

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

Spory o historię i współczesność

Prywatny blog historyczny Bohdana Piętki

Kekusz.pl

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

ProstoPoPolsku

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

Wiadomości

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

%d bloggers like this: