Justice4Poland.com

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

Romowie w Auschwitz – nie tylko Żydzi !


Zapomniana Zagłada [WYWIAD]

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2019 15:42
W czasie II wojny światowej Niemcy zgładzili prawdopodobnie pół miliona Romów i Sinti. – W porównaniu z Zagładą Żydów, eksterminacja Romów jest właściwie nieznana – ocenia dr Dagmara Mrozowska, badaczka losów romskich podczas II wojny światowej.
Romowie w Bełżcu w czasie II wojny światowej
Romowie w Bełżcu w czasie II wojny światowej Foto: Wikipedia/domena publiczna

 

 

26 lutego 1943 roku do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz Birkenau przybył pierwszy transport Romów. Wydarzenie to stało się momentem kulminacyjnym Zagłady Romów i Sinti. Zagłady, którą chyba dziś możemy określić jako zapomnianą?

Dr Dagmara Mrozowska*: O romskiej Zagładzie dokonanej przez władze nazistowskie III Rzeszy w czasie II wojny światowej przez wiele lat wiedziano jedynie w gronie badaczy cyganologii. Było to związane m.in. z zasadami romanipen – ogółu tradycji romskiej, niepisanego kodeksu postępowania oraz wzajemnych relacji w tradycyjnej społeczności romskiej, nieobejmujący stosunków z nie-Romami (gadziami). Dotyczyło to również opowiadania o romskiej Zagładzie. Przede wszystkim Romowie nie zdawali sobie sprawy z wielkości własnej tragedii, poza tym, między nimi istniał tylko przekaz oralny, przez długi czas nie było czegoś takiego jak warstwa inteligencji romskiej, która, jak np. inteligencja żydowska, by o Zagładzie mówiła. Uważali także, że to co ich spotkało, nie dotyczy nie-Romów, więc powinno to zostać tylko między nimi.

*Dr Dagmara Mrozowska - pracownik Wydziału Nauk Społecznych Instytutu Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, politolog, psycholog, pedagog, badaczka kultury i zagłady Romów, członek Rady Naukowej Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Romów oraz Ofiar Holokaustu. *Dr Dagmara Mrozowska – pracownik Wydziału Nauk Społecznych Instytutu Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, politolog, psycholog, pedagog, badaczka kultury i zagłady Romów, członek Rady Naukowej Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Romów oraz Ofiar Holokaustu.

Pionierskie były badania Jerzego Ficowskiego, który poruszył kwestię romskiego Holocaustu w pracy “Cyganie polscy. Szkice historyczno-obyczajowe” z 1953 roku.  Wcześniej międzynarodowa opinia publiczna nie zdawała sobie sprawy z bezmiaru ludobójstwa hitlerowskiego wobec Romów. W porównaniu z Zagładą Żydów, jest to temat wciąż pomijany.

Ile osób padło ofiarą Zagłady?

Szacunki na ten temat są bardzo rozbieżne. Muzeum KL Auschwitz-Birkenau podaje, że zginęło tylko tam ponad 20 tys. Romów. Przyjmuje się, że podczas Porajmos mogło zginąć nawet około pół miliona Romów. Szacunki są utrudnione, gdyż część dokumentacji zostało zniszczonej, nie wszystko było ewidencjonowane, poza tym, Romowie ginęli całymi taborami w lasach, podczas masowych egzekucji.

Żeby zrozumieć mechanizm tej zbrodni trzeba cofnąć się do lat przedwojennych. Jak państwo niemieckie rządzone przez nazistów traktowało Romów przed wojną? Jakie miejsce Romowie zajmowali w hierarchii “ras” według zbrodniczej ideologii nazistowskiej?

Niemiecka doktryna rasistowska, zarówno w kwestii romskiej, jak i żydowskiej dostrzegała przede wszystkim problem rasowy, wymagający rozwiązania. Żydzi i Cyganie stanowili dwie grupy skazane na zagładę. Ustawy norymberskie z 1935 roku dotyczyły Żydów, ale zaczęto je  analogicznie stosować również wobec Romów. W 1937 roku Heinrich Himmler, wydał broszurę “Walka z plagą cygańską”, na podstawie której w totalitarnym państwie, policja zaczęła zbierać wszystkie informacje o Romach. Posługiwano się krzywdzącym stereotypem Cygan-przestępca.

Doktor Robert Ritter, który “badał” Romów, napisał w styczniu 1940 roku: “Kwestię cygańską można jedynie rozwiązać, gromadząc przeważającą większość aspołecznych i do niczego niezdatnych jednostek krwi mieszanej w dużych obozach pracy, gdzie należałoby ich przetrzymywać, zmuszając do pracy i zapobiegając raz na zawsze dalszemu rozmnażaniu się tej populacji o mieszanej krwi”. Romowie trafili do obozów koncentracyjnych w Dachau, Buchenwaldzie, czy Ravensbrück.

Można pokusić się o tezę, że rasistowska polityka wobec Romów, wywodziła się z prześladowań, które dotknęły Romów niemal od chwili pojawienia się ich na terenie Europy. Wystarczy wspomnieć, że król pruski Fryderyk Wilhelm I w1725 roku zezwolił „wieszać Cyganów i Cyganki, jeśli mają ukończone 18 lat, także wtedy, gdy nie popełnili żadnego wykroczenia”. W 1905 roku ukazała się w Niemczech praca “Zigeuner Buch” Alfreda Dillmana, która zachęcała do radzenia sobie z “cygańską plagą” stosując “bezlitosne środki”.

Maszyna zagłady nabrała tempa podczas II wojny światowej…

Okupacja Polski przez Niemców i utworzenie Generalnego Gubernatorstwa, spowodowały, że ziemie polskie pod okupacją niemiecką stały się sceną ludobójczej tragedii Romów. Himmler nakazał przesiedlenie niemieckich Romów i Sinti do gett żydowskich w Generalnym Gubernatorstwie. Trafili tam również Romowie z pozostałych państw okupowanej Europy i z państw sojuszniczych III Rzeszy. W grudniu  1942 roku Himmler wydał rozkaz, by Romowie, w tym również cygańscy mieszańcy, zamieszkujący Rzeszę, zostali aresztowani i wywiezieni do KL Auschwitz-Birkenau.

German Death Camps – zobacz serwis edukacyjno-społeczny

Jakie warunki panowały w obozie przeznaczonym dla Romów i Sinti?

Teren, na którym powstał podobóz romski (Zigeunerlager) w KL Auschwitz-Birkenau był podmokły, pokryty błotem i gliną, zupełnie pozbawiony roślinności.  Stało tam 40 drewnianych baraków, typu stajennego. Z kolejnymi transportami przybywało Romów. W jednym baraku mieszkało po 500 osób. Dziesięć osób spało na jednej pryczy. Wodę pitną dostarczano w szczątkowych ilościach. Panował głód. Warunki higieniczne były fatalne. Obóz szybko stał się siedliskiem chorób. Tyfus i rak wodny (zapalenie śluzuwek jamy ustnej) dziesiątkowały więźniów. Świerzb leczono… kąpielami w roztworze kwasu solnego.

Czy wobec Romów stosowano takie same metody upokarzania, odczłowieczania, jak w przypadku np. żydowskich i polskich więźniów?

Początkowo Romów nie oddzielano od rodzin, nie golono im głów i nie zabierano im ubrań. Z czasem się to zmieniło. Romscy więźniowie nosili naszywkę z czarnym trójkątem – symbolem nie-aryjskości i przestępczości. Romowie stali się jednym z “ulubionych” obiektów eksperymentów pseudomedycznych doktora Josepha Mengele. Pomagała mu w tym dr Ewa Justin, która nigdy nie poniosła odpowiedzialności za swoje czyny.

W nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 roku został zlikwidowany obóz cygański. Niemcy zgładzili w komorach gazowych, tej jednej nocy, 2897 kobiet, dzieci i mężczyzn. Po likwidacji obozu romskiego, na jego miejscu został założony obóz przejściowy dla Żydów. Spośród blisko 400 romskich dzieci, urodzonych w obozie, żadne nie przeżyło.

Jaka jest pamięć o Zagładzie w świadomości współczesnego romskiego społeczeństwa?

Jak już wspomniałam, tuż po wojnie Romowie nie byli świadomi skali swojego dramatu. Było to związane z romską kulturą, obiegiem informacji. Wśród  Romów  trauma  wojny  przeżywana  była  indywidualnie,  jednostkowo, dlatego do niedawna pojęcie pamięci zbiorowej było czymś, co w ogóle nie funkcjonowało w kulturze romskiej. To zaczęło się zmieniać w latach 70-tych. W 1994 roku, Romowie z całego świata zebrali się na terenie KL Auschwitz-Birkenau, by upamiętnić 50. rocznicę zamordowania Romów w obozie koncentracyjnym. Od tego momentu, co roku, 2 sierpnia, Romowie z całego świata spotykają się w KL Auschwitz-Birkenau.

Od 1997 roku, 2 sierpnia obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów, natomiast 29 lipca 2011 roku Sejm RP uchwalił 2 sierpnia Dniem Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti.

Rozmawiał Bartłomiej Makowski

==========================

https://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/2269214,Romowie-w-Auschwitz-Zapomniana-Zaglada-WYWIAD?fbclid=IwAR3V6mvYrOO-X6ranydn2ROJG-Bk1hQdPwkm6b6D9DJTQbkbXCVNakqo_fk

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Archives

Blog Stats

  • 1,116,746 hits
March 2019
M T W T F S S
« Feb   Apr »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Please Support Justice4Poland

Your modest financial contribution helps this blog to exist. Thank you kindly.
=====

Wasze wsparcie umożliwia istnienie tego bloga. Jeśli identyfikujesz się z celami naszego bloga wesprzyj nas darowizną poprzez system PayPal.
Jesteśmy wdzięczni za skromne donacje.
Dziękujemy

************

Opinie wyrażane w tekstach lub komentarzach pod artykułami publikowanymi na łamach JUSTICE4POLAND są własnością autorów i niekoniecznie odpowiadają opiniom wyrażanym przez nasza Redakcje .

 

 

 

Follow Justice4Poland.com on WordPress.com

All information, data, and material contained, presented, or provided on justice4poland.com is for educational purposes only. It is not to be construed or intended as providing medical or legal advice. Any views expressed here-in are not necessarily those held by justice4poland.com

ENOUGH LIES

DOSYĆ KŁAMSTW

Walczmy z przejawami antypolonizmu

Translate

WOLNI SŁOWIANIE

Celem jest wpłynięcie na pobudkę polskich Słowian, abyśmy odzyskali naszą ojczyznę

Tarig Anter on Protect & Reinvent Democracy

Protect Democracy & Expose Western Liberal Democracy

xebola

"Dla triumfu zła potrzeba tylko, by dobrzy ludzie nic nie robili"

Wirtualna Polonia BIS im. Włodka Kulińskiego

" - Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i Ojczyźnie podnieśliśmy głowy."

AdNovum

Prawda zawsze zwycięża

M-forum A.V Live.

Najnowsze informacje , Polska i świat artykuły przedruki filmy zdjęcia i dokumenty.Unikatowe informacje i materiały które na innych portalach są cenzurowane z przyczyn politycznej poprawności.

Paradigm Shift 101

Looking at the world in a different light

WIERNI POLSCE SUWERENNEJ

Strona Stowarzyszenia Wierni Polsce Suwerennej

Niezłomni.com

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

WOLNI SŁOWIANIE

Celem jest wpłynięcie na pobudkę polskich Słowian, abyśmy odzyskali naszą ojczyznę

Tarig Anter on Protect & Reinvent Democracy

Protect Democracy & Expose Western Liberal Democracy

xebola

"Dla triumfu zła potrzeba tylko, by dobrzy ludzie nic nie robili"

Wirtualna Polonia BIS im. Włodka Kulińskiego

" - Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i Ojczyźnie podnieśliśmy głowy."

AdNovum

Prawda zawsze zwycięża

M-forum A.V Live.

Najnowsze informacje , Polska i świat artykuły przedruki filmy zdjęcia i dokumenty.Unikatowe informacje i materiały które na innych portalach są cenzurowane z przyczyn politycznej poprawności.

Paradigm Shift 101

Looking at the world in a different light

WIERNI POLSCE SUWERENNEJ

Strona Stowarzyszenia Wierni Polsce Suwerennej

Niezłomni.com

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

Niezależne Media Podlasia

Just another WordPress.com site

SKRiBH

zeskrobywanie nieprawdy i czepianie się słów

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

Wolna Polska – Wiadomości

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

Spory o historię i współczesność

Prywatny blog historyczny Bohdana Piętki

Kekusz.pl

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

ProstoPoPolsku

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

Wiadomości

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

Vanishing American II

OURSELVES AND OUR POSTERITY

%d bloggers like this: