Justice4Poland.com

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

Polskie Podziemie w oczach wroga. Tajny raport dowódcy niemieckiego wywiadu gen. Reinharda Gehlena [opis książki]


Żydzi panicznie boją się tego raportu – Niemcy zszokowani ponieważ żadnego Polaka nie mogli pozyskać do współpracy ! ” Naród niemiecki nie zna podobnego zjawiska.Odwaga i gotowość do najwyższych ofiar nie są przy tym pustymi pojęciami lecz codziennie stosowanym przykazaniem. Tak więc mamy tu do czynienia nie z jakąś tam grą, lecz ze śmiertelnie poważną walką 20-milionowego narodu, który sądzi, że opór wobec Niemiec jest jego ultima ratio.
Lata jakie upłynęły od 1939 r. dowodzą aż nadto wyraźnie, jakie sukcesy może osiągnąć opór tego rodzaju.

Gehlen, lub podległe mu placówki były autorem sześciu przechowywanych w Militärarchiv we Fryburgu Bryzgowijskim opracowań i raportów na temat polskiego podziemia. Powstały one w okresie od lutego 1944 r. do kwietnia 1945 r. Ostatni z tych dokumentów, stanowiący przedmiot mego tu dziś wystąpienia, powstał w wywodzącej się z Abwehry, ale później podporządkowanej oddziałowi Fremde Heere Ost, komórce pod nazwą Leitstelle III Ost für Frontaufklärung, która znana jest szerzej pod kryptonimem Walii III.

Dokument ten nosi tytuł Militärische und Nachrichtendienstliche Kräfte im Gesamtrahmen der polnischen Widerstandsbewegung (Siły wojskowe i wywiadowcze w ramach polskiego ruchu oporu) i jest datowany na 4 kwietnia 1945 r. Jest to obszerny, bo liczący 136 stron tekstu i 52 załączników, syntetyczny raport na temat polskiego ruchu oporu w okresie wojny. Omawia się tam powstanie ruchu oporu po wrześniu 1939 r., jego rozwój i strukturę.

https://niezlomni.com/fascynujacy-niemiecki-raport-na-temat-polakow-sa-pod-wielkim-wrazeniem-polskiego-panstwa-podziemnego/?fbclid=IwAR1ipD8_9-0ARBv1tqibnYZ18zQgJVmBnzrOtPzU9I1Qm8Ty1-AFRPxi7t0

 

 

polskie-podziemie-w-oczach-wroga„W tej woli oporu i zwycięstwa niektóre czynniki uwidaczniają się szczególnie mocno. Jest to przede wszystkim tęsknota za pełnią życia oraz różnorodnymi możliwościami jej doznania. Tam gdzie Polakom ogranicza się te możliwości, tam gwałtownie wybucha jego sprzeciw.”

| Polskie Podziemie w oczach wroga. Tajny raport dowódcy niemieckiego wywiady gen. Reinharda Gehlena, Wydawnictwo M, Kraków 2016, s. 165.


Zwykle na historię polskiego ruchu oporu w okresie drugiej wojny światowej spoglądamy z perspektywy żołnierzy Armii Krajowej, względnie ich dowódców, polskich polityków lub „cywili” –  świadków tamtych wydarzeń. Z kolei perspektywę niemiecką, punkt widzenia okupanta na fenomen, a takim bez wątpienia było Polskie Państwo Podziemne, ignoruje się lub w najlepszym wypadku spycha na drugi plan. W ten sposób powstał utrwalony przez prl-owskie kino i komunistyczną propagandę stereotyp tępego gestapowca, bezlitosnego i krwiożerczego, jednakowoż traktującego członków AK i pozostałych polskich tajnych organizacji bez należytej refleksji.

O tym, że polski ruch oporu postrzegany był przez Niemców (a szczególnie wywiad niemiecki) jako groźny przeciwnik i że w związku z tym należało jego motywację, struktury, sposoby działania, a także potencjał, tak „emocjonalny” jak i „materialny”, zanalizować, przekonuje niezwykle interesujący dokument, stworzony w kwietniu 1945 roku przez generała majora Reinharda Gehlena. Dodajmy, niezwykle zdolnego i inteligentnego szefa wywiadu, który przez trzy lata przewodził Abteilung Fremde Heere Ost, czyli Oddziałowi Obce Wojska Wschód.

Tajny raport Gehlena powstał dla najważniejszych osób Trzeciej Rzeszy i jest fascynującym źródłem informacji na temat stanu wiedzy niemieckiego wywiadu o Polskim Państwie Podziemnym. Przez lata dokument ten był, zdaje się, nieco ignorowany przez polskich historyków, tym bardziej cieszy, że przetłumaczony na język polski i merytorycznie opracowany, trafił do naszych księgarni ponownie.

Reinhard Gehlen

Przechwycone w trakcie wojny przez niemiecki wywiad informacje (Niemcom prawdopodobnie udało się złamać wiele polskich kodów) pozwoliły Gehlenowi zebrać imponujących rozmiarów materiał. Ten, chociaż niekiedy błędnie interpretowany przez samego autora, udowadnia, że wśród wpływowych osobistości niemieckiego wywiadu znaleźli się i tacy, którzy byli w stanie i docenić siłę polskiego ruchu oporu, i poddać ją szczegółowej analizie, i wreszcie – wyciągnąć nierzadko trafne (z punktu widzenia okupanta i prowadzonej przez niego polityki) wnioski.

Na szczególną uwagę zasługują przemyślenia Gehlena na temat źródeł polskiego oporu, a także stosunku Polaków do konspiracji. To prawda, że oparte są one często na pseudo-antropologicznej wiedzy, niemniej nie sposób nie zauważyć, że autor tajnego raportu nie tylko potrafił momentami właściwie ocenić motywację Polaków (przy okazji subtelnie sugerując błędy niemieckiej polityki na tym polu), ale i on sam jest był sporym wrażeniem osiąganych przez wroga sukcesów, zwłaszcza osiągnięć polskiego wywiadu.

„Każdy Polak sam z siebie staje się wspierającym, nośnym elementem otaczającej go całości. Dla organizacji ruchu oporu, wyrosłych na takiej glebie, konspiracja nie jest tylko jedną z wielu stosowanych broni, lecz jest tą bojową formą życia, w której przywódcy i naród, mimo wszystkich znanych, wewnątrzpolitycznych sprzeczności, połączeni są tę samą wolą oporu, tworząc wspólnotę o godnej uwagi sile” – pisze Gehlen analizując nieznaną Niemcom formę życia, istniejącą, co podkreśla autor raportu, obok narzuconej przez okupanta rzeczywistości formalnej. [Polskie Podziemie w oczach wroga. Tajny raport dowódcy niemieckiego wywiady gen. Reinharda Gehlena, Wydawnictwo M, Kraków 2016, s. 84, 85.]

Sporo uwagi poświęca również Gehlen ówczesnej polskiej scenie politycznej (szczególnie związanej z rządem w Londynie opcji „narodowopolskiej” i uzależnionej od Moskwy opcji „prosowieckiej”), prowadzonej przez Anglo-Amerykanów, Sowietów i Niemców walce o „dusze” Polaków, dyplomacji, siłom zbrojnym, Powstaniu Warszawskiemu i przyszłości narodu polskiego pod jarzmem sowieckim.

Oczywiście należy zauważyć, że autor popełnia sporo błędów faktograficznych, ponadto często myli się w ocenie poszczególnych zjawisk, niekiedy zawierza bzdurnym plotkom, a w dodatku niektóre jego rozważania mają charakter „życzeniowy” i obarczone są niemiecką propagandą okresu wojny, dlatego dokument też należy czytać uważnie, w czym zresztą pomagają liczne przypisy opracowane przez znawcę stosunków polsko-niemieckich profesora Jana Rydela oraz znawcę dziejów Armii Krajowej – profesora Andrzeja Leona Sowę.

Oprócz raportu „Siły wojskowe i wywiadowcze w ogólnych ramach polskiego ruchu oporu” w publikacji zamieszczono załączniki, które (jak rozumiem) zostały dołączone także do oryginalnego dokumentu. Szczegółową interpretacją dokumentu, poczynionymi przez Gehlena  spostrzeżeniami i ich ewentualną trafnością oraz samym opracowaniem historycznym, zajmą się z pewnością bardziej kompetentni ode mnie w tej kwestii historycy. W mojej opinii raport i wspomniane załączniki składają się na arcyciekawy materiał, któremu powinien przyjrzeć się każdy miłośnik historii drugiej wojny światowej i polskiego ruchu oporu.

*      *       *

Książkę zamówicie tutaj: http://wydawnictwom.pl/glowna/2718-polskie-podziemie-w-oczach-wroga-9788375959512.html

One comment on “Polskie Podziemie w oczach wroga. Tajny raport dowódcy niemieckiego wywiadu gen. Reinharda Gehlena [opis książki]

  1. zapiniotodement
    March 2, 2019

    „Każdy Polak sam z siebie staje się wspierającym, nośnym elementem otaczającej go całości. Dla organizacji ruchu oporu, wyrosłych na takiej glebie, konspiracja nie jest tylko jedną z wielu stosowanych broni, lecz jest tą bojową formą życia, w której przywódcy i naród, mimo wszystkich znanych, wewnątrzpolitycznych sprzeczności, połączeni są tę samą wolą oporu, tworząc wspólnotę o godnej uwagi sile”

    To se uże ne vrati, Pane Havranku…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Information

This entry was posted on March 2, 2019 by in Uncategorized and tagged .

Archives

Blog Stats

  • 1,842,611 hits
March 2019
M T W T F S S
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Opinie wyrażane w tekstach lub komentarzach pod artykułami publikowanymi na łamach JUSTICE4POLAND są własnością autorów i niekoniecznie odpowiadają opiniom wyrażanym przez nasza Redakcje .

 

 

 

 

 

Follow Justice4Poland.com on WordPress.com
https://reignitefreedom.com/

All information, data, and material contained, presented, or provided on justice4poland.com is for educational purposes only. It is not to be construed or intended as providing medical or legal advice. Any views expressed here-in are not necessarily those held by justice4poland.com

ENOUGH LIES

DOSYĆ KŁAMSTW

Walczmy z przejawami antypolonizmu

Translate

Rangitikei Environmental Health Watch

Watching our environment ... our health ... and corporations ... exposing lies and corruption

WOLNI SŁOWIANIE

Celem jest wpłynięcie na pobudkę polskich Słowian, abyśmy odzyskali naszą ojczyznę

Tarig Anter on Protect & Reinvent Democracy

Protect Democracy & Expose Western Liberal Democracy

xebola

"Dla triumfu zła potrzeba tylko, by dobrzy ludzie nic nie robili"

Wirtualna Polonia BIS im. Włodka Kulińskiego

" - Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i Ojczyźnie podnieśliśmy głowy."

AdNovum

Prawda zawsze zwycięża

M-forum A.V Live.

TO. PORTAL NA KTÓRYM CODZIENNIE ZNAJDZIESZ PONAD 100 INFORMACJI INFO NIUS W TYM MATERIAŁY CENZUROWANE LUB ZABRONIONE NA INNYCH PORTALACH POPRAWNYCH POLITYCZNIE. W sprawach dotyczacych reklamy banerowej lub video, oraz zasad dzierżawy strumienia stream bez limitu umieszczanego na dowolnej stronie internetowej , proszę przesunąć stronę w dół lewa strona sekcja ADMIN KONTAKT

Paradigm Shift 101

Looking at the world in a different light

WIERNI POLSCE SUWERENNEJ

Strona Stowarzyszenia Wierni Polsce Suwerennej

Rangitikei Environmental Health Watch

Watching our environment ... our health ... and corporations ... exposing lies and corruption

WOLNI SŁOWIANIE

Celem jest wpłynięcie na pobudkę polskich Słowian, abyśmy odzyskali naszą ojczyznę

Tarig Anter on Protect & Reinvent Democracy

Protect Democracy & Expose Western Liberal Democracy

xebola

"Dla triumfu zła potrzeba tylko, by dobrzy ludzie nic nie robili"

Wirtualna Polonia BIS im. Włodka Kulińskiego

" - Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i Ojczyźnie podnieśliśmy głowy."

AdNovum

Prawda zawsze zwycięża

M-forum A.V Live.

TO. PORTAL NA KTÓRYM CODZIENNIE ZNAJDZIESZ PONAD 100 INFORMACJI INFO NIUS W TYM MATERIAŁY CENZUROWANE LUB ZABRONIONE NA INNYCH PORTALACH POPRAWNYCH POLITYCZNIE. W sprawach dotyczacych reklamy banerowej lub video, oraz zasad dzierżawy strumienia stream bez limitu umieszczanego na dowolnej stronie internetowej , proszę przesunąć stronę w dół lewa strona sekcja ADMIN KONTAKT

Paradigm Shift 101

Looking at the world in a different light

WIERNI POLSCE SUWERENNEJ

Strona Stowarzyszenia Wierni Polsce Suwerennej

Niezłomni.com

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

Niezależne Media Podlasia

Just another WordPress.com site

SKRiBH

zeskrobywanie nieprawdy i czepianie się słów

Warszawska Gazeta

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

Foliarz.pl

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

Spory o historię i współczesność

Prywatny blog historyczny Bohdana Piętki

Kekusz.pl

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

ProstoPoPolsku

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

Wiadomości

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

%d bloggers like this: