Justice4Poland.com

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

KL Gusen


Wojna o pamięć

Opublikowano A.D. 2017

Trudno to sobie wyobrazić, ale KL Gusen był miejscem gorszym niż Auschwitz.

Wstrząsający dokument Muzeum Historii Polski i TVP Historia.

[Obrazek: 06.jpg]

Dokument ukazuje historię „drugiego Katynia” polskiej inteligencji, czyli niemieckiego obozu koncentracyjnego w Mauthausen-Gusen. Obecnym władzom Austrii nie zależy na właściwym upamiętnieniu tego miejsca kaźni, które stanowiłoby świadectwo tej tragicznej historii. Muzeum w Mauthausen kontrastuje z maleńkim Memoriałem, jaki został wzniesiony społecznym sumptem w Gusen.

[Obrazek: 04.jpg]
Więźniowie Ebensee, podobozu Mathausen-Gusen / Źródło: Wikimedia Commons

W filmie oprócz więźniów wypowiadają się członkowie lokalnego Komitetu Memoriału Gusen, którzy walczą z własnym rządem o bardziej godne upamiętnienie ofiar obozu i piętnują fakt, że pamięć o samym Gusen padła ofiarą mitów tworzonych przez Austriaków po wojnie. Miejscowy historyk-amator Rudolf Haunschmied dowodzi, że w dualnym obozie to właśnie obóz, a właściwie trzy podobozy w Gusen pełniły rolę ekonomicznego serca kompleksu ludobójstwa. W filmie pokazane jest także, że obóz w Gusen był jednym z najokrutniejszych w hitlerowskim archipelagu masowej zagłady. Wspomnienia więźniów są ilustrowane grafikami wykonanymi przez nich samych.

Polska delegacja, w tym wiceminister kultury Magdalena Gawin oraz wiceszef MSZ Jan Dziedziczak udali się na uroczystości związane z 72 rocznicą wyzwolenia niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych systemu Mauthausen-Gusen w Austrii.

W uroczystościach wzięli udział również delegacja Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, a także przedstawiciele polskiego parlamentu. Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Magdalena Gawin wźięła udział w uroczystościach pod sztolniami Bergkristal oraz w uroczystościach przy Memoriale KL Gusen.

W niedzielę odbyły się centralne uroczystości w Mauthausen, w których wźięła udział polska delegacja z wiceminister Gawin, a także szefowa nowej instytucji Mauthausen Memorial Barbara Gluck i prezydent Austrii Alexander Van der Bellen.

Z Mauthausen polska delegacja na czele z wiceszefową MKiDN Gawin udała się do byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Gusen. Zwiedzanie obozu zakończył koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz chóru „Camerata Silesia” z Katowic, któremu przysłuchiwać się będą także przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, miejscowych władz oraz społeczności lokalnej.

[Obrazek: 02.jpg]

Gawin w rozmowie z PAP podkreśliła, że to koncert zorganizowany również dla mieszkańców Gusen.

Jesteśmy bardzo wdzięczni lokalnym mieszkańcom, którzy chcą zachować tę pamięć i którzy, moim zdaniem, są dowodem na to, że można o tych więźniach pamiętać, że nie jest to sprzeczne z przywiązaniem do własnego narodu i własnej historii

— powiedziała.

[Obrazek: 07.jpg]

Na poniedziałek przewidziany był briefing dla mediów z udziałem wiceminister Gawin oraz wiceszefa MSZ Jana Dziedziczaka. Wiceministrowie otworzyli międzynarodową dwudniową konferencję zatytułowaną „Killing Intellectuals. European Intellectual Elites under German Occupation 1939-1945”. Konferencja została zorganizowana przez Instytut Polski w Wiedniu, Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego przy współpracy MSZ i MKiDN.

Jan Dziedziczak w Ambasadzie RP w Wiedniu spotkał się z byłymi więźniami KL Mauthausen-Gusen oraz z Polonią. Podczas spotkania wręczył Krzyży Wolności i Solidarności zasłużonym działaczom opozycji antykomunistycznej w Polsce. W spotkaniu również uczestniczyła Magdalena Gawin. Z ambasady wiceminister spraw zagranicznych udała się do Kościoła na Kahlenbergu, gdzie znajduje się symboliczny grób ok. 30 tysięcy ofiar obozów KL Mauthausen-Gusen.

[Obrazek: 03.jpg]

We wtorek Dziedziczak złożył wieńce pod pomnikiem ofiar w Wiener Neudorf oraz w Guntramsdorf. Ambasador RP w Wiedniu Artur Lorkowski otworzył seminarium w Akademii Dyplomatycznej w Wiedniu organizowane we współpracy z austriackim Funduszem Przyszłości, podczas którego Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie zaprezentowała koncept Europejskiego Centrum Edukacji w Gusen im. Henryka Sławika.

Jak zaznaczyła Magdalena Gawin w Europejskim Centrum Edukacji miałyby zostać w przyszłości organizowane konferencje europejskie, a także spotkania z młodzieżą.

Chcemy, żeby to miejsce było żywe

— podkreśliła.

W Gusen, wzdłuż Georgerstrasse, tuż obok ostatnich niszczejących budynków poobozowych, Muzeum Historii Polski przy wsparciu Ambasady RP w Wiedniu oraz Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza zaprezentował plenerową wystawę „GUSEN: granit i śmierć, pamięć i zapomnienie”, która tego samego dnia została pokazana w Parlamencie Europejskim w Brukseli, a od 29 maja 2017 roku będzie prezentowana na Uniwersytecie Wiedeńskim.

[Obrazek: 05.jpg]

Po wojnie, na miejsce upamiętnienia działających na terenie Austrii obozów zaadaptowany został „bliźniaczy” obóz w Mauthausen. Pozostałości po KL Gusen zostały w znacznej części zniszczone, zaś tereny poobozowe – podzielone i sprzedane prywatnym właścicielom, co doprowadziło w konsekwencji do powstania na obszarze dawnego obozu zabudowy mieszkalnej oraz zakładów przemysłowych.

Obóz KL Gusen funkcjonował od 25 maja 1940 r. do 5 maja 1945 r. Do chwili wyzwolenia przez armię amerykańską 5 maja 1945 r. do KL Gusen deportowano łącznie 71 tys. osób 27 narodowości. Życie w KL Gusen straciło ok. 35 tys. z nich, a 60 proc. zamordowanych stanowili Polacy. Według różnych szacunków w latach 1940-1945 w KL Gusen zginęło ok. 27-35 tys. polskich obywateli.

ems/PAP

źródło

==========================

https://tropicielehistorii.pl/gusen-wojna-o-pamiec/?fbclid=IwAR3sV2yri0jKdlYjLPmv_oDdR35avaFSMSer-8rxQVl5dzOXhdh_HpVMPZI#.XHRw4jolGV5

One comment on “KL Gusen

  1. Mieczysław Sylwester Kazimierzak
    February 26, 2019

    W czasie walki ZŁA ze ZŁEM to jest NAZIZMU z KOMUNIZMEM,a szczególnie na Wołyniu,brakiem lojalności wobec Polski wykazały się MNIEJSZOŚCI NARODOWE:ŻYDOWSKA i UKRAIŃSKA.Po ZBRODNI PRZEMILCZENIA KATYŃ nastąpiła RZEŹ WOŁYŃSKA.Michael E.Jones:WPŁYW ŻYDOWSKIEGO REWOLUCJONIZMU NA HISTORIĘ ŚWIATA.Trzeba zatem mówić o procesie od ŻYDOBOLSZEWIZMU,który przejął w działaniu rosyjski rasizm,do ŻYDOBANDERYZMU,który zintensyfikował militaryzację handlu wojną i pokojem w ramach trwającej WOJNY O PIENIĄDZ.ANTYROSYJSKOŚĆ przez pryzmat uznania dla ANTYPOLSKICH,banderowskich,bandyckich korzeni?!
    Odnosząc do CYWILIZACYJNEGO podziału,jakiego dokonał Feliks Koneczny,Bóg MAMONA wspiera CYWILIZACYJNĄ MIESZANKĘ pod znaczącym wpływem wartości CYWILIZACJI PODWÓJNEJ MORALNOŚCI,bo tak nazwał ŻYDOWSKĄ,ten polski,katolicki filozof.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Information

This entry was posted on February 26, 2019 by in Uncategorized and tagged , , , , , , .

Archives

Blog Stats

  • 1,950,304 hits
February 2019
M T W T F S S
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728  

Opinie wyrażane w tekstach lub komentarzach pod artykułami publikowanymi na łamach JUSTICE4POLAND są własnością autorów i niekoniecznie odpowiadają opiniom wyrażanym przez nasza Redakcje .

 

 

 

 

 

Follow Justice4Poland.com on WordPress.com
https://reignitefreedom.com/

All information, data, and material contained, presented, or provided on justice4poland.com is for educational purposes only. It is not to be construed or intended as providing medical or legal advice. Any views expressed here-in are not necessarily those held by justice4poland.com

ENOUGH LIES

DOSYĆ KŁAMSTW

Walczmy z przejawami antypolonizmu

Translate

Rangitikei Environmental Health Watch

Watching our environment ... our health ... and corporations ... exposing lies and corruption

WOLNI SŁOWIANIE

Celem jest wpłynięcie na pobudkę polskich Słowian, abyśmy odzyskali naszą ojczyznę

Tarig Anter on Protect & Reinvent Democracy

Protect Democracy & Expose Western Liberal Democracy

xebola

"Dla triumfu zła potrzeba tylko, by dobrzy ludzie nic nie robili"

Wirtualna Polonia BIS im. Włodka Kulińskiego

" - Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i Ojczyźnie podnieśliśmy głowy."

AdNovum

Prawda zawsze zwycięża

Paradigm Shift 101

Looking at the world in a different light

WIERNI POLSCE SUWERENNEJ

Strona Stowarzyszenia Wierni Polsce Suwerennej

Rangitikei Environmental Health Watch

Watching our environment ... our health ... and corporations ... exposing lies and corruption

WOLNI SŁOWIANIE

Celem jest wpłynięcie na pobudkę polskich Słowian, abyśmy odzyskali naszą ojczyznę

Tarig Anter on Protect & Reinvent Democracy

Protect Democracy & Expose Western Liberal Democracy

xebola

"Dla triumfu zła potrzeba tylko, by dobrzy ludzie nic nie robili"

Wirtualna Polonia BIS im. Włodka Kulińskiego

" - Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i Ojczyźnie podnieśliśmy głowy."

AdNovum

Prawda zawsze zwycięża

Paradigm Shift 101

Looking at the world in a different light

WIERNI POLSCE SUWERENNEJ

Strona Stowarzyszenia Wierni Polsce Suwerennej

Niezłomni.com

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

Niezależne Media Podlasia

Just another WordPress.com site

SKRiBH

zeskrobywanie nieprawdy i czepianie się słów

Warszawska Gazeta

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

Foliarz.pl

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

Spory o historię i współczesność

Prywatny blog historyczny Bohdana Piętki

Kekusz.pl

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

ProstoPoPolsku

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

Wiadomości

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

%d bloggers like this: