Justice4Poland.com

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

Muzeum Historii


Żydów – w Centrum obok Bohaterów Getta

– reszty Polaków – obok Bramy Straceń na Cytadeli

Kamień węgielny pod planowane muzeum Historii Żydów Polskich „Polin” wmurowano 26 czerwca 2007 roku. Lokalizacja w Śródmieściu Warszawy, przy ul. Anielewicza w pobliżu wcześniej wzniesionego monumentalnego pomnika Bohaterów Getta. Kamień węgielny wmurował Lech Kaczyński przy współudziale Hanny Gronkiewicz Waltz i elity żydowskiej Warszawy.

Wmurowanie kamienia węgielnego Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. 26 czerwca 2007. Fot. MHŻP

 

W 11 lat po wmurowaniu kamienia węgielnego pod Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w centrum Warszawy, premierzy Mateusz Morawiecki i prof. Piotr Gliński podpisali akt erekcyjny i wmurowali kamień węgielny pod budynek Muzeum Historii Polski w leżącej nad Wisłą w północnej części stolicy Cytadeli. Kolejność w jakiej zdecydowano się na budowę tych istotnych dla historii Polski obiektów spełnia   wszelkie wymogi poprawności politycznej nad Wisłą. Można domyślać się, że również zachowane zostały priorytety dbałości o  pamięci narodowej przyjęte przez kolejne rządy po okrągłym stole. Istniejące w centrum, w Al. Jerozolimskich Muzeum Narodowe od lat skarżyło się na potrzebę powstania nowego gmachu Muzeum. Czy Cytadela Warszawska, twierdza zbudowana w latach 1832 – 1834 na rozkaz cara Mikołaja I po upadku powstania listopadowego, będąca punktem kontorlno-pacyfikacyjnym polskiego ruchu narodowego i rewolucyjnego to akurat dobre miejsce na Muzeum Historii Polski?

Od lewej: Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński

Pytanie nasuwa się samoistnie w kontekście tego, że dla Żydów znaleziono miejsce w centrum Stolicy obok pomnika Bohaterów Getta, dla Polaków zaś z dala od centrum w miejscu kaźni polskich patriotów prowadzonych przez lata, przez różnych najeźdźców. .

Dlaczego nie w miejscu gdzie walczyły i ginęły tysiące Powstańców Warszawy 1944 roku?

Czy nie chodzi o zatarcie walki ogółu Polaków w historii Polski walką uczczoną pomnikiem Bohaterów Getta, przecież to również byli Polacy. Komu potrzebne są takie rozwiązania i po co?

 

*

 

Wmurowano kamień węgielny pod budowę Muzeum Historii Polski

Kamień węgielny pod budowę Muzeum Historii Polski wmurowano 11 października na Cytadeli Warszawskiej. W uroczystości, podczas której podpisano też akt erekcyjny, udział wziął premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu podkreślił, że historia Polski to najpiękniejsza tradycja wolnościowa Zachodu. Zdaniem wicepremiera, ministra kultury Piotra Glińskiego, MHP będzie „miejscem wszystkich Polaków”.

W trakcie uroczystości wyświetlono film dokumentalny „Droga do kamienia węgielnego” przygotowany przez MHP. Premier Mateusz Morawiecki, minister kultury Piotr Gliński oraz dyrektor MHP Robert Kostro podpisali akt erekcyjny, który wraz z kapsułą czasu oraz kamieniem węgielnym, został wmurowany w betonowy blok. Odmówione zostały też modlitwy przez duchownych Kościoła Katolickiego, Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce oraz przez Naczelnego Rabina Polski.

„To wyjątkowy dzień, bardzo radosny” – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Jego zdaniem miejsce, w którym powstaje gmach Muzeum Historii Polski – Cytadela Warszawska – „jest wielkim świadectwem i wielkim zobowiązaniem”.

„Bardzo się cieszę, że będziemy mogli zacząć opowiadać nasza historię” – podkreślił premier. Jego zdaniem, prawdziwą historię Polski, w której „jesteśmy trubadurami wolności i prekursorami jedności Europy, trzeba opowiadać naszym językiem”.

Szef rządu przypomniał słowa marszałka Józefa Piłsudskiego: „Ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości”.  „To bardzo mocne słowa, ale wszyscy Polacy muszą sobie zdać z nich sprawę, muszą pokazywać, jak wielką wartością jest nasza historia” – przekonywał premier.

„Historię piszą zwycięzcy” – podkreślił Morawiecki, dodając, że Polacy, mimo wielkiej daniny krwi, nie zawsze zwyciężali. „Dzisiaj, od kilku lat, stajemy się zwycięzcami naszej historii” – zauważył Morawiecki, dodając, że barwna polska historia może być nawet „materiałem dla Hollywood”.

„Historia Polski to najpiękniejsza tradycja wolnościowa Zachodu. Nie było u nas wojen religijnych, tworzyliśmy pierwszą wspaniałą unię europejską poprzez Unię Lubelską, zjednoczenie narodów pod jednym dachem; potem – walka z absolutyzmem, wielkie tradycje wolnościowe, walka za wolność naszą i waszą i wreszcie: wielka ofiara krwi i heroiczna walka z totalitaryzmami XX wieku” – opowiadał Morawiecki.

Jak zaznaczył, Muzeum Historii Polski to cenne narzędzie. „Dajemy dziś Polakom narzędzie opowieści o historii Polski, o przepięknej historii, jakiej nie znał świat. Musimy ją wykorzystać dla dobra dzisiejszej Polski. Musimy zrobić z tego narzędzia właściwy użytek” – zaakcentował szef rządu.

Zgodził się z nim wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, który zauważył, że budując Muzeum Historii Polski, „budujemy Polskę – także dla przyszłych pokoleń”. „Muzeum Historii Polski to będzie nasze wspólne miejsce, wspólne miejsce Polaków, bardzo nam potrzebne. Jestem przekonany, że MHP będzie najlepszym hołdem złożonym pokoleniom Polaków, którzy tę historię tworzyli, wspaniałym przesłaniem dla naszych potomnych” – podkreślił wicepremier.

Jak dodał Gliński, nie ma narodu bez pamięci. „Tę pamięć mądry naród pielęgnuje poprzez instytucje. Dziś przystępujemy do budowy takiej instytucji, budowy pomnika naszej historii, do realizacji największego i bezprecedensowego projektu w dziedzinie muzealnictwa, w dziejach naszej ojczyzny, jej dziejom poświęconego. Podpisując dziś akt erekcyjny nie ma najmniejszej wątpliwości, że Polska na takie muzeum zasługuje, że budując je wywiązujemy się z obowiązku pamięci o tych, którzy Polskę budowali, o tych, którzy walczyli o Polskę , za nią ginęli i w końcu o tych, którzy Polskę dla nas wskrzesili” – podkreślił szef resortu kultury.

Podczas uroczystości prezydencki minister Wojciech Kolarski odczytał list od Andrzeja Dudy. Prezydent podkreślił w nim, że miejsce usytuowania Muzeum Historii Polski – Cytadela Warszawska –  uświęcone jest „kaźnią i cierpieniem tysięcy patriotów polskich”. „Cytadela Warszawska, wzniesiona przez Rosjan w ramach represji po stłumieniu powstania listopadowego, przez ponad 80 lat napełniała grozą serca rodaków” – napisał prezydent.

Jego zdaniem, dopiero teraz stajemy przed szansą na to, by ta przestrzeń – niegdyś złowroga, a potem pomijana – zaczęła odgrywać ważną i pozytywną rolę w świadomości Polaków. „W pewnym sensie dopiero teraz Cytadela Warszawska zostaje zdobyta dla wolnej Polski i wolnych Polaków” – podkreślił Andrzej Duda.

Zdaniem prezydenta to „wspaniały symbol, że właśnie w tym szczególnym czasie, kiedy świętujemy stulecie odrodzenia suwerennej Rzeczypospolitej, ten pięknie położony obiekt – na wysokiej skarpie wiślanej, z widokiem na odwieczną, naturalną pradolinę królowej polskich rzek – zaczyna przemieniać się w Park Niepodległości”.

Uroczystość podpisania aktu erekcyjnego i wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Historii Polski to – jak zauważył prezydent – bardzo ważny krok na drodze do urzeczywistnienia tego wielkiego dzieła.

„Samo muzeum zaś to inwestycja od dawna wyczekiwana. Powołane przed 12 laty, mające do spełnienia najistotniejsze zadania w dziedzinie edukacji i upowszechniania wiedzy o naszych dziejach, pozostaje aż do tej pory placówką bez stałej, docelowej siedziby. Przez ten czas zespół Muzeum Historii Polski dał liczne dowody ogromnego potencjału, jaki tkwi w jego twórcach i współpracownikach. Pamiętamy takie efektowne i popularne ekspozycje, jak „Pod wspólnym niebem. Rzeczpospolita wielu narodów, wyznań, kultur” albo „Dwudziestolecie. Oblicza Nowoczesności”. Te i wiele innych wystaw pokazywały to, czego mogliśmy się spodziewać po przyszłej placówce: że będzie prezentować rzetelną wiedzę w sposób atrakcyjny dla współczesnych odbiorców” – podkreślił Andrzej Duda.

Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro zwrócił uwagę, że wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę MHP dzieje się „niemal w przeddzień setnej rocznicy pamiętnego listopada 1918 roku”. „My w Muzeum Historii Polski od początku traktowaliśmy Święto Niepodległości jako szczególny dzień dla naszej instytucji. Od 12 lat, niezależnie od pogody i innych okoliczności urządzamy pod hasłem „Przystanek niepodległość” imprezy, które pozwalają nam i gościom naszego Muzeum obchodzić to święto w atmosferze radości i refleksji” – przypomniał dyrektor Kostro.

„Trzymamy się listopadowej rocznicy, bo jest dla Polaków najważniejsza. Jesienna, listopadowa radość Święta Niepodległości jest bowiem radością okupioną trudami, wysiłkiem, a nawet krwią” – dodał dyrektor MHP. Jak mówił, Muzeum Historii Polski opowie o wolności – przedstawiając barwną kulturę polityczną I Rzeczypospolitej, z jej wielką tradycją parlamentarną i wolną elekcją, z Konstytucją 3 Maja.

„Przedstawimy doświadczenie pracy i walki o niepodległość w okresie zaborów i wielki wysiłek odbudowania Ojczyzny w 1918 roku. Pokażemy walkę Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, tragiczną wolność żołnierzy wyklętych i uwieńczony sukcesem wysiłek antykomunistycznej opozycji i „Solidarności” – opowiadał.

Robert Kostro zwrócił uwagę, że muzeum to instytucja, która stoi na straży dziedzictwa. „Dbamy o wierność faktom i doświadczeniu przodków, a z drugiej szukamy nowoczesnych i efektownych sposobów ich przedstawienia. Chcemy, by nasz stosunek do dziedzictwa był rzetelny i twórczy. To nasze przedsięwzięcie samo stanie się również częścią narodowego dziedzictwa” – ocenił.

Prezes wykonawcy projektu budynku Muzeum Historii Polski, firmy Budimex S.A. Dariusz Blocher  zapewnił, że tempo prowadzonych prac jest dobre. „Nie będę ukrywał, że sprzyja nam pogoda i szczęście, pomimo tego, że praktycznie w każdym tygodniu mamy jeden dzień ewakuacji budowy, bo odnajdujemy tutaj niewybuchy. Nie jest to dla nas wielkie zaskoczenie, bo jesteśmy przecież na ternie wojskowym” – zauważył.

„Wszystko wskazuje na to, że – dzięki zaangażowaniu naszych pracowników, dostawców, wykonawców i przede wszystkim dzięki dobrej, codziennej współpracy z dyrekcją muzeum, premierem Glińskim i jego zespołem – termin zakończenia prac, który w naszym przypadku przypada na początek 2021 roku, zostanie dotrzymany” – zapowiedział.

Uroczystość zakończyła się włożeniem tuby z aktem erekcyjnym i kapsułą czasu do kamiennego cokołu. W kapsule czasu znalazły się także monety i banknoty obiegowe, z NBP, filmy oraz zdjęcia prezentujące stan budowy i XIX-wieczna cegła. Goście zwiedzili też plac budowy Muzeum Historii Polski.

http://muzhp.pl/pl/

Kontakt Do mediów:

Marek Stremecki
Rzecznik prasowy / Kierownik
tel. (22) 211 90 11
marek.stremecki@muzhp.pl

 

*

Myślę, że w kontekście tematu budowy tak ważnego w historii Polaków muzeum nie gdzie indziej a na Cytadeli warto przypomnieć trochę faktów z historii Muzeum Narodowego mieszczącego się w Al. Jerozolimskich.

*

Muzeum Narodowe w Warszawie

 

Muzeum Narodowe w Warszawie, wybudowane wg projektu Tadeusza Tołwińskiego, otwarte 18 czerwca 1938 r. przez prezydenta Ignacego Mościckiego.  Fot. PAP/R. Guz – Dzieje.pl

W Warszawie, wówczas stolicy Królestwa Kongresowego pod panowaniem rosyjskim – w 1862 roku powstaje Muzeum Sztuk Pięknych (zalążek Muzeum Narodowego). Pozostawało ono w gestii rządu. Jego fundusze były przyznawane i wypłacane z kasy państwowej. Muzeum systematycznie gromadziło swoje zbiory, działało na rzecz społeczeństwa i cierpliwego poszerzania zakresu wolności. Po wielu zakrętach historii jego dorobek przesądził o dzisiejszym kształcie Muzeum Narodowego w Warszawie. W 1912 roku kupiono plac przy Alejach Jerozolimskich, budząc nadzieję na realizację zamierzeń i odwołując się do społecznej ofiarności. Muzeum otrzymało kilka ważnych zapisów, nie tylko powiększających zbiory, ale także poszerzających ich zakres. Jednak dopiero w 1916 roku przyjęło nazwę Muzeum Narodowe m.st. Warszawy, a w 1918 w Muzeum Narodowe.

31 grudnia 1923 roku zapadła decyzja budowy gmachu muzeum na działce przy Alejach Jerozolimskich. Wybrano do realizacji projekt Tadeusza Tołwińskiego.

W 1927 roku rozpoczęła się budowa, w 1931 gotowe były dwa pawilony, w 1936 dyrektorem Muzeum Narodowego w Warszawie został Stanisław Lorentz, a w 1938 roku nastąpiło uroczyste otwarcie Muzeum Narodowego w Warszawie.

Okres II wojny światowej postawił przez muzeum i jego dyrektorem zadania wykraczające poza zwykłe doświadczenia. Kilkakrotnie uszkadzany gmach przetrwał wojnę, ale zbiory zostały poważnie zniszczone i rozkradzione, zwłaszcza w okresie powstania warszawskiego, kiedy w gmachu stacjonowali niemieccy żołnierze dopuszczający się aktów wandalizmu opisanych w dzienniku dyrektora Lorentza. Po wojnie prof. Lorentz nadal kierował Muzeum Narodowym, opowiadając się za Solidarnością, w stanie wojennym został usunięty ze stanowiska. Żaden z późniejszych dyrektorów muzeum nie miał już ani autorytetu naukowego, ani politycznej pozycji Lorentza, a czasy nie sprzyjały pojawieniu się osoby, która przeprowadziłaby muzeum przez proces przemian, zachowując wyjątkową pozycję tej instytucji.

Palącą potrzebą staje się budowa nowego gmachu Muzeum Narodowego w Warszawie, który pozwoli stworzyć odpowiednio wyposażone pracownie konserwatorskie i otworzyć dla publiczności te zbiory i pracownie, które dotąd pozostają zamknięte.

Opracowany materiał w obszernym zakresie pochodzi z pracy Agnieszki Morawińskiej pt. „Historii Muzeum Narodowego w Warszawie” [ link: Muzeum Narodowe w Warszawie ] / opr. wg.pco

 

*

Jak powiązać z tymi okolicznościami poniższą rezygnację złożoną już w maju tego roku:

*

Oświadczenie Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie dr Agnieszki Morawińskiej:

24-05-2018

Niniejszym informuję, że na dziś złożyłam rezygnację ze stanowiska dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie jednocześnie na ręce Przewodniczącego Rady Powierniczej i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Do złożonej rezygnacji pozwoliłam sobie załączyć następujące wyjaśnienie:

Muzeum Narodowe w Warszawie nigdy nie było dla mnie tylko miejscem pracy, lecz instytucją, z którą czuję się szczególnie związana, także rodzinnie. Kierowanie MNW było uwieńczeniem mojej drogi zawodowej, spełnieniem marzeń i źródłem wielu satysfakcji.

Dokonanie wielkiego sprzątania Muzeum przed jubileuszem 150-lecia, opracowywanie i otwieranie kolejnych galerii stałych, wygospodarowanie przestrzeni na wystawy czasowe, wszystkie nasze wystawy w kraju i te prezentujące polską sztukę za granicą w tak dalekich krajach jak Chiny czy Korea, wszystkie wydawnictwa, wzmocnienie i rozwój Oddziałów Muzeum, zwłaszcza Nieborowa i Królikarni, to lista naszych wspólnych osiągnięć: Muzeum Narodowego w Warszawie, Rady Powierniczej i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzeum zostało zasadniczo odmienione, zyskało szeroką publiczność i przyjaciół, a także szczodrego darczyńcę, któremu zawsze będę wdzięczna.

Jednak utrzymujący się od pewnego czasu brak efektywnej komunikacji z Ministerstwem, skutkujący pogarszającą się sytuacją finansową naszej instytucji, lekceważenie naszych sygnałów przekazywanych wielokrotnie, także publicznie, brak odpowiedzi na pisma, bałamutne powtarzanie informacji o bliskim rozwiązaniu problemów dzięki wyprowadzce Muzeum Wojska, wreszcie sposób procedowania w sprawie naszych magazynów sprawiają, że w poczuciu troski o dobro Muzeum postanowiłam przyspieszyć swoje odejście.

Decyzję tę podejmuję z ciężkim sercem, niemniej w nadziei, że być może zmiana na stanowisku dyrektora pozwoli MKiDN z należną odpowiedzialnością podejść do problemów Muzeum Narodowego w Warszawie.

(Za: Muzeum Narodowe w Warszawie, 24 maja 2018)

 

*

No to jeszcze coś takiego:

*

Muzeum chasydyzmu polskiego

Wiceminister kultury Jarosław Sellin zapowiedział, że Polska powinna chronić dziedzictwo kultury żydowskiej w Polsce. Stąd pomysł stworzenia muzeum chasydyzmu polskiego.

„Polska powinna poczynić jeszcze jeden wysiłek w ramach chronienia dziedzictwa kultury żydowskiej w Polsce i zbudować w przyszłości muzeum chasydyzmu polskiego, żeby specyfikę chasydyzmu polskiego bardziej szczegółowo opowiedzieć” – powiedział w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN podczas premiery albumu Agnieszki Traczewskiej „Chasydzkie powroty do miejsc nie-zapomnianych”.

– Muzeum POLIN,
– 100 mln na cmentarz żydowski,
– teraz jeszcze „muzeum chasydyzmu”.
Plus olbrzymie roszczenia majątkowe wobec Polski forsowane właśnie przez amerykański Kongres  – oburzał się poseł Robert Winnicki na Twitterze, zwracając uwagę, że nikt nie pytał suwerena.  (Za: Niezlomni.com , 18.01.2018)

Wcześniej głośno było o przekazaniu 100 mln złotych prywatnej fundacji, która wyremontuje cmentarz żydowski przy ulicy Okopowej w Warszawie.

Dla porównania powiem tylko, że według wyliczeń portalu Kresy.pl, na dziedzictwo kulturalne polskich Kresów Wschodnich państwo polskie przeznaczyło w ubiegłym roku ok. 10 mln zł. Czyli 10 razy mniej niż na Żydowski cmentarz w Warszawie” – mówił wtedy Winnicki.

(Za: Niezlomni.com , 18.01.2018)

*

No i jeszcze tweeter news Jonny Danielsa. Poczta Polska ma wprowadzić 5 listopada nowy znaczek, którego izraelską wersję przedstawił JD. Są jednak jeszcze optymiści wśród nas, pocieszją się, że to jest fake news.

(Za: wprawo.pl, 16.10.2018)

*

  • Ilustracja tytułowa:  Cytadela warszawska: Brama Straceń. Fot. Maciej Szczepańczyk, Mathiasrex. Fot. za: Diablina.eu.

 

Zebrał i w całość połączył:

Waldemar Glodek, PCO

 

   , 2018.10.17.

 

=====================

http://www.polishclub.org/2018/10/17/muzeum-historii-zydow-w-centrum-obok-bohaterow-getta-reszty-polakow-obok-bramy-stracen-na-cytadeli/?utm_source=feedburner&utm_medium=email&utm_campaign=Feed%3A+PolishClubOnline+%28Polish+Club+Online%29

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Archives

Blog Stats

  • 1,950,283 hits
October 2018
M T W T F S S
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Opinie wyrażane w tekstach lub komentarzach pod artykułami publikowanymi na łamach JUSTICE4POLAND są własnością autorów i niekoniecznie odpowiadają opiniom wyrażanym przez nasza Redakcje .

 

 

 

 

 

Follow Justice4Poland.com on WordPress.com
https://reignitefreedom.com/

All information, data, and material contained, presented, or provided on justice4poland.com is for educational purposes only. It is not to be construed or intended as providing medical or legal advice. Any views expressed here-in are not necessarily those held by justice4poland.com

ENOUGH LIES

DOSYĆ KŁAMSTW

Walczmy z przejawami antypolonizmu

Translate

Rangitikei Environmental Health Watch

Watching our environment ... our health ... and corporations ... exposing lies and corruption

WOLNI SŁOWIANIE

Celem jest wpłynięcie na pobudkę polskich Słowian, abyśmy odzyskali naszą ojczyznę

Tarig Anter on Protect & Reinvent Democracy

Protect Democracy & Expose Western Liberal Democracy

xebola

"Dla triumfu zła potrzeba tylko, by dobrzy ludzie nic nie robili"

Wirtualna Polonia BIS im. Włodka Kulińskiego

" - Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i Ojczyźnie podnieśliśmy głowy."

AdNovum

Prawda zawsze zwycięża

Paradigm Shift 101

Looking at the world in a different light

WIERNI POLSCE SUWERENNEJ

Strona Stowarzyszenia Wierni Polsce Suwerennej

Rangitikei Environmental Health Watch

Watching our environment ... our health ... and corporations ... exposing lies and corruption

WOLNI SŁOWIANIE

Celem jest wpłynięcie na pobudkę polskich Słowian, abyśmy odzyskali naszą ojczyznę

Tarig Anter on Protect & Reinvent Democracy

Protect Democracy & Expose Western Liberal Democracy

xebola

"Dla triumfu zła potrzeba tylko, by dobrzy ludzie nic nie robili"

Wirtualna Polonia BIS im. Włodka Kulińskiego

" - Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i Ojczyźnie podnieśliśmy głowy."

AdNovum

Prawda zawsze zwycięża

Paradigm Shift 101

Looking at the world in a different light

WIERNI POLSCE SUWERENNEJ

Strona Stowarzyszenia Wierni Polsce Suwerennej

Niezłomni.com

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

Niezależne Media Podlasia

Just another WordPress.com site

SKRiBH

zeskrobywanie nieprawdy i czepianie się słów

Warszawska Gazeta

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

Foliarz.pl

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

Spory o historię i współczesność

Prywatny blog historyczny Bohdana Piętki

Kekusz.pl

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

ProstoPoPolsku

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

Wiadomości

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

%d bloggers like this: