Justice4Poland.com

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

Szczątki w dole z wapnem


Brzostowica Mała, miasteczko w gminie Indura, w powiecie Grodzieńskim, 42 km od Grodna, na trasie Grodno – Pograniczny, nad rzeką Świsłocz. Miasteczko było zamieszkałe głownie przez Polaków. Był w nim  oddział banku, instytucje kulturalno-oświatowe, poczta, przychodnia lekarska.
Liczba ludności nie przekraczała tysiąca mieszkańców.
Po wkroczeniu tzw. Armii Czerwonej 17 września na tereny polskie doszło do masakry ludności polskiej przez zorganizowaną bandę żydowską, dowodzoną przez Zusko Ajzika.
Banda była prowadzona bezpośrednio przez komitet żydowski w Brzostowicy Wielkiej, pod przewodnictwem Moryl Żaka. Mordy odznaczały się szczególnym zezwierzęceniem. Ofiary miały skrępowane ręce, a do gardeł wpychano im wapno. Zakopywane były żywcem. Wymordowano koło 65 osób. Dokładna lista istniała w momencie pisania tego artykułu, pod adresem: LINK

Komitety były prowadzone przez NKWD i specjalnie przez okres pierwszych kilku dni, sowieci nie mieszali się do ich działalności, spokojnie przyglądając się mordom. Mordy trwały prawdopodobnie od 17 do 20 września 1939 roku. Komitety żydowskie prowadzone przez NKWD już w 1919 – 20 roku zbierały informację dla sowietów. Stąd sowieci mieli doskonale przygotowane listy proskrypcyjne.

Czytaj dalej tutaj:     http://www.wykop.pl/ramka/3285189/brzostowica-mala-zapomniana-zbrodnia-zydow-na-polakach/
We wrześniu 1941 r. w Dżalalabadzie aresztowano Włodzimierza Aplewicza, żołnierza 5. Dywizji Piechoty , należącej do tworzonej właśnie w ZSRR przez gen. Władysława Andersa Armii Polskiej.
Po śledztwie i procesie przed polskim sądem wojskowym Aplewicz został w kwietniu 1942 r. skazany na karę śmierci i rozstrzelany.
Dwa i pół roku wcześniej, we wrześniu 1939 r., Aplewicz kierował samozwańczym oddziałem milicji, który mordował polskich osadników w gminie Żydomla koło Grodna. Jego kilkunastu podwładnych nigdy nie zostało ukaranych, podobnie jak i Białorusini, a także Żydzi odpowiedzialni za rabunki, gwałty i mordy na północno-wschodnich kresach II RP po wkroczeniu tam Armii Czerwonej.
Rżnąć panów
“Dni swobody”- określano jako krwawe porachunki na kresach. W najtrudniejszej sytuacji znaleźli się Polacy.  Odżyło hasło “rżnąć polskich panów”. W Małej Brzostowicy (powiat Grodno) już 17 września powstała uzbrojona banda złożona z miejscowych działaczy komunistycznych i kryminalistów. Zajęli oni dwór miejscowych ziemian – Wołkowickich, których zamordowano razem z innymi schwytanymi Polakami.
Ofiarom związano ręce drutem, zmuszono do zjedzenia wapna, po czym zakopano żywcem.
Doly z wapnem
Obok motywów rabunkowych u podłoża wielu napadów leżała nienawiść do państwa polskiego i osób z nim kojarzonych, a także chęć oczyszczenia terenu z osób uznanych za wrogie władzy sowieckiej.
====================
Komunistyczni bandyci w okrutny sposób wymordowali wówczas polską ludność. Polaków nieludzko torturowano, a żywe jeszcze ofiary wrzucono do dołu z wapnem i zasypano.
Pracownikom Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku udało się dotrzeć do osób, które mogą być świadkami zbrodni w Brzostowicy Małej (Białoruś).
We wrześniu 1939 roku miejscowi komuniści, Białorusini i Żydzi, w okrutny sposób wymordowali wszystkich polskich mieszkańców Brzostowicy. – Poszukiwane są kolejne osoby, które posiadają dane na temat tej zbrodni – mówi prokurator Radosław Ignatiew.
Jak pisze historyk Marek Wierzbicki, mordem kierował specjalny Komitet Rewolucyjny w Brzostowicy Wielkiej, którego przewodniczącym był Żak Motyl, pochodzenia żydowskiego, a członkami Żydzi i Białorusini.
Szerzej o całej zbrodni “Nasz Dziennik” pisał 4 września br. Jak się dowiedzieliśmy, Instytut Pamięci Narodowej w Białymstoku rozpoczął już śledztwo. – Czynności sprawdzające w sprawie prowadzone są w chwili obecnej, a kieruje nimi prokurator Dariusz Olszewski – poinformował nas prokurator Radosław Ignatiew, naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku.
Pracownikom IPN udało się już dotrzeć do osób, które mogą być świadkami mordu na Polakach. – W chwili obecnej ustalono już dwie osoby, które mogą dysponować użytecznymi danymi. Prokurator prowadzący postępowanie spotka się z nimi – powiedział Ignatiew. – Poszukiwane są osoby, które posiadają dane na temat tej zbrodni. Osoby takie zostaną przesłuchane jako świadkowie w trakcie postępowania przygotowawczego – dodał prokurator Ignatiew. Największą przeszkodą w prowadzonym śledztwie jest brak w zasobach białostockiej Komisji materiałów archiwalnych dotyczących mordu w Brzostowicy.
Pracownicy białostockiego IPN tłumaczą to tym, iż działająca tutaj w okresie PRL komisja zajmowała się raczej zbrodniami hitlerowskimi, zaś zbrodnie komunistyczne z przyczyn politycznych były przemilczane. Prokurator Ignatiew nie wyklucza jednak, że białostocki IPN zwróci się do odpowiednich instytucji białoruskich z prośbą o przekazanie polskiej komisji dokumentów archiwalnych dotyczących mordu, które ewentualnie mogły zostać zgromadzone przez stronę białoruską.

 

Wojciech Wybranowski

=======================

Podobne

 

Zakład Medycyny Sądowej bada, czy na terenie Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce odnaleziono ludzkie szczątki. Ostrołęckie muzeum mieści się w budynku po dawnym areszcie śledczym, zbudowanym w czasach carskich, w którym także przetrzymywano aresztantów podczas okupacji niemieckiej i sowieckiej.
Wykonywano tam również wyroki śmierci.
Obecnie trwają prace budowlane, które mają przystosować budynek do warunków muzealnych. Podczas wykonywania prac odnaleziono dwa doły z wapnem. – To natychmiast uruchomiło naszą czujność – relacjonuje „Naszemu Dziennikowi” Jacek Karczewski, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.
– Wapno może służyć w różnych celach, ale dobrze wiemy, że było często używane do posypywania ciał osób zamordowanych przez komunistyczny aparat represji – wyjaśnia. Ciało posypane wapnem rozkłada się bardzo szybko, nawet w kilka tygodni. Jest w takim stanie, że niemożliwa jest jego identyfikacja, również na podstawie kodu DNA. Rozpoczęto więc zdejmowanie kolejnych warstw wapna w znalezionych dołach. Jeden z nich był szczelnie otoczony konstrukcją z desek. Takiego rozwiązania nie stosowano w przypadku wapna używanego do celów budowlanych, gdyż wszelka zabudowa ograniczała bądź uniemożliwiała odpływ wody. W opinii ekspertów, musiał więc służyć do przechowywania wapna w stanie ciekłym. I to właśnie w tym zbiorniku 13 grudnia 2017 r. natrafiono na trudną do identyfikacji materię. – Jest to coś, czego nie możemy jednoznacznie nazwać. Jest to materia w stanie stałym, której pochodzenie jest badane przez ekspertów – powiedział Karczewski. Pytany, czy możemy mieć do czynienia z ludzkimi szczątkami, stwierdził, że jest to prawdopodobne. – Znając żrące właściwości wapna, nie możemy wykluczyć, że to, co dziś jest trudne do zidentyfikowania i nazwania, nie jest szczątkami ludzkimi – wyjaśnia. Teraz pobraną próbkę badają specjaliści z Zakładu Medycyny Sądowej we Wrocławiu. Ich opinia pozwoli stwierdzić, czy znaleziona materia to ludzkie szczątki. Badanie ma trwać miesiąc, jednak biorąc pod uwagę specyfikę przedmiotu, nie można wykluczyć, że potrwa znacznie dłużej. – Jeżeli na miejscu były wykonywane wyroki śmierci, to z ciałami należałoby coś zrobić. Miejsca pochówków osób zamordowanych w areszcie w Ostrołęce nie są znane, dlatego tym bardziej musimy teren muzeum dokładnie sprawdzić – zauważa Karczewski. Dotychczas zdarzało się, że podczas prac w Ostrołęce odnajdywano fragmenty szkieletów. Jednak były to szczątki pochodzenia zwierzęcego.
Przeprowadzono także badanie georadarowe w celu rozpoznania terenu. Na jego podstawie wytypowano miejsca, w których mogłyby znajdować się ludzkie szczątki. Ale i to nie przyniosło zakładanego efektu.
===============

Artykuł opublikowany na stronie: https://naszdziennik.pl/polska-kraj/193489,szczatki-w-dole-z-wapnem.html

====================
Podobne:

Strzelano im w potylicę i wrzucano do dołów

http://blogpress.pl/node/15954

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Archives

Blog Stats

  • 1,970,245 hits
September 2018
M T W T F S S
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Opinie wyrażane w tekstach lub komentarzach pod artykułami publikowanymi na łamach JUSTICE4POLAND są własnością autorów i niekoniecznie odpowiadają opiniom wyrażanym przez nasza Redakcje .

 

 

 

 

 

Follow Justice4Poland.com on WordPress.com
https://reignitefreedom.com/

All information, data, and material contained, presented, or provided on justice4poland.com is for educational purposes only. It is not to be construed or intended as providing medical or legal advice. Any views expressed here-in are not necessarily those held by justice4poland.com

ENOUGH LIES

DOSYĆ KŁAMSTW

Walczmy z przejawami antypolonizmu

Translate

Rangitikei Environmental Health Watch

Watching our environment ... our health ... and corporations ... exposing lies and corruption

WOLNI SŁOWIANIE

Celem jest wpłynięcie na pobudkę polskich Słowian, abyśmy odzyskali naszą ojczyznę

Tarig Anter on Protect & Reinvent Democracy

Protect Democracy & Expose Western Liberal Democracy

xebola

"Dla triumfu zła potrzeba tylko, by dobrzy ludzie nic nie robili"

Wirtualna Polonia BIS im. Włodka Kulińskiego

" - Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i Ojczyźnie podnieśliśmy głowy."

AdNovum

Prawda zawsze zwycięża

Paradigm Shift 101

Looking at the world in a different light

WIERNI POLSCE SUWERENNEJ

Strona Stowarzyszenia Wierni Polsce Suwerennej

Rangitikei Environmental Health Watch

Watching our environment ... our health ... and corporations ... exposing lies and corruption

WOLNI SŁOWIANIE

Celem jest wpłynięcie na pobudkę polskich Słowian, abyśmy odzyskali naszą ojczyznę

Tarig Anter on Protect & Reinvent Democracy

Protect Democracy & Expose Western Liberal Democracy

xebola

"Dla triumfu zła potrzeba tylko, by dobrzy ludzie nic nie robili"

Wirtualna Polonia BIS im. Włodka Kulińskiego

" - Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i Ojczyźnie podnieśliśmy głowy."

AdNovum

Prawda zawsze zwycięża

Paradigm Shift 101

Looking at the world in a different light

WIERNI POLSCE SUWERENNEJ

Strona Stowarzyszenia Wierni Polsce Suwerennej

Niezłomni.com

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

Niezależne Media Podlasia

Just another WordPress.com site

SKRiBH

zeskrobywanie nieprawdy i czepianie się słów

Warszawska Gazeta

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

Foliarz.pl

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

Spory o historię i współczesność

Prywatny blog historyczny Bohdana Piętki

Kekusz.pl

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

ProstoPoPolsku

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

Wiadomości

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

%d bloggers like this: