Justice4Poland.com

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

Nie z soli i nie z broni, ale… z roli


 

Prawdziwym przełomem w dziejach ludzkości było opanowanie uprawy ziemi i hodowli zwierząt, czyli przejście na rolniczy tryb życia. Wszystkie starożytne cywilizacje powstawały w obszarach wcześniejszego rozwoju gospodarki chłopskiej. Ten przełom w historii gatunku ludzkiego określa się mianem rewolucji neolitycznej, chociaż zbiegła się ona z zupełnie nową erą w dziejach człowieka, a mianowicie z chalkolitem, czyli epoką miedzi. Nie inaczej rozpoczęła się kultura lęchicka.

Dla porządku wyjaśnijmy czym był chalkolit. Nazwa tego okresu pochodzi od greckiego słowa chalkos – miedź. Na Bałkanach (kultura Vinča) powstały pierwsze kopalnie surowca i warsztaty wytopu oraz obróbki tego pierwszego metalu ludzkości. Tam właśnie – w basenie środkowego Dunaju (Pločnik – dzisiejsza Serbia) – odkryto przemyślny warsztat hutnictwa miedzi z kominem i rurami napowietrzającymi datowany na V tysiąclecie p.n.e.. W Polsce pierwsze wyroby z miedzi pojawiły się w drugiej połowie IV tysiąclecia p.n.e. w kulturze lendzielskiej. Ślady rodzimego odlewnictwa i kucia miedzi odkryto m.in. w Złotej k. Sandomierza. W tym czasie gospodarka rolnicza zajęła cały obszar dzisiejszej Polski. Wzrastała liczba osad, wśród których nastąpiła wyraźna hierarchizacja. Istniała już organizacja administracyjna i ośrodki władzy politycznej. Pojawiły się budowle megalityczne. Zaczęto używać zwierząt pociągowych do transportu z użyciem wozów czterokołowych; potwierdzają to m.in. rysunki na naczyniach odnalezionych w Bronocicach.

Pierwszą bezprzecznie rolniczą kulturą prapolską była lendzielska i ona stała się zalążkiem państwowości. Pisaliśmy o tej kulturze, omawiając pierwsze monumentalne budowle w Europie Środkowej. Przy okazji należałoby określić ją jako pierwszą cywilizację po epoce kamienia. Stąd kurczowe trzymanie się archeologów przy terminie (neolit – młodsza epoka kamienia) powinno być, w przypadku ziem polskich, podważone. W IV tysiącleciu p.n.e. zaczęła się bowiem u nas epoka miedzi. Jest to o tyle istotne, że na całym świecie – poza obszarem Vinča i kulturami pochodnymi (w tym lendzielską) – ślady obróbki miedzi z tego czasu znane są jedynie z Egiptu. To jeszcze jedna niedoceniana wskazówka, jak powinna wyglądać polska polityka historyczna. Nie tylko wielkie powstania i klęski, ani nawet bitwy zwycięskie, lecz również pokazywanie znaczenia osiągnięć naszych przodków dla rozwoju cywilizacji światowej. Nie rozpropagowano odpowiednio na świecie najstarszego wizerunku koła z Bronocic i nie wybudowano choćby w tej małopolskiej wiosce pawilonu wystawowego, czy rekonstrukcji osady. Wystarczy spojrzeć, jak Niemcy umiejętnie chwalą się prasłowiańskim dyskiem z Nebry – podpatrzcie choćby tutaj. Przecież oprócz Bronocic mamy chociażby najstarszy na świecie zespół serowarski na Kujawach.

Chłopskie dziedzictwo niedoceniane

Przypadek pomijania w budowaniu wizerunku Polski takich epokowych odkryć, jak początek serowarstwa, nakłada się na ogólne lekceważenie dokonań rolniczych naszych przodków. Tymczasem bez tej – dosłownie i w przenośni – gleby, nie ma rozwoju żadnej ludzkiej kultury. Warto mówić, że byliśmy pierwsi. Warto podkreślać na każdym kroku, że tę pionierską uprawę prowadzili nasi bezpośredni praojcowie – od tysiącleci noszący te same geny, co dzisiejsi Polacy. To powoduje, że jakość polskich wyrobów rolnych ma źródła w tradycji nieporównywalnej z innymi regionami świata. Tymczasem wprowadzenie gospodarki rolniczej umożliwiło szybki wzrost ludności na ziemiach prasłowiańskich, zwłaszcza w okresie kultury pucharów lejkowatych (IV-II tysiąclecie p.n.e.). Pojawiły się duże osady obronne – pełniące najprawdopodobniej funkcję centrów władzy; średnie osady o charakterze rezydencjalnym oraz małe punkty osadnicze związane z eksploatacją zasobów środowiska. Istnienie tak złożonej struktury wskazuje na występowanie systemów władzy politycznej. To dało podwaliny nie tylko państwa Lęchów, ale także różnych kultur aż do Indii.

Podkreślmy, że w Dzielnicy koło Ciska na Opolszczyźnie znaleziono najstarszy w tej części Europy ślad uprawy żyta w postaci ziarna tego zboża, sprzed około 6 tysięcy lat. Jednak już 7,5 tysiąca lat temu pojawili się pierwsi rolnicy w Małopolsce – ustalili archeologowie. Odkryli też potężne długie domy, które miały od 20 do 30 m długości i do 10 m szerokości.

W Europie – od tysiącleci – po przyjściu ze Wschodu

Droga wędrówki pierwszych rolników do Polski jest możliwa do odtworzenia m.in. dzięki genetyce. Ciekawe są w tym względzie badania z 2005 r., które przeprowadził zespół pod kierownictwem Marijany Pericić z Chorwacji. Zbadała ona m.in. rozprzestrzenienie haplogrupy R1a w Europie. Znalazła datujące się na paleolit mikrosatelitarne zgrupowanie w Macedonii, co świadczy że nosiciele R1a zamieszkiwali badany rejon od paleolitu (ok. 14 tys. lat p.n.e.), a więc jeszcze przed oficjalną rewolucją rolniczą. Mikrosatelitarna zmienność jest w Macedonii mniejsza niż w Polsce, a procentowy udział R1a trzykrotnie niższy. Polska jawi się jako najbardziej zwarty ośrodek tej haplogrupy. Przy okazji – to kolejne badania rzucające światło na „wędrówki ludów” lansowanych szczególnie przez niemieckojęzycznych badaczy przełomu XIX i XX wieku i ciągle uznawanych w oficjalnej nauce. Wędrówki te – o ile następowały – nie były masowe. Mikrosatelitarne klastry świadczą, że nosiciele R1a1 wędrowali po Eurazji, ale z Europy, a ponadto stale ich część pozostawała w badanej okolicy. Z kolei prof. Tomasz Grzybowski z UMK – na stronie jego Zakładu – stwierdził, że najwięcej, bo około 45 proc. dzisiejszych Polaków to potomkowie „Heleny”, która przyszła na świat 25-30 tysięcy lat temu na Środkowym Wschodzie: „Helena miała przynajmniej 21 córek (mówiąc technicznie, są to tzw. podgrupy w obrębie haplogrupy H), te z kolei wydały mniej lub bardziej liczne potomstwo zamieszkujące dziś na Bliskim Wschodzie, Kaukazie i w Europie”. Przypomnijmy, że męskich potomków R1a ( jak pisze Grzybowski – Rusłana) jest wśród dzisiejszych Polaków ponad 56 proc.. Natomiast potomkiń Heleny odnalazł najwięcej wśród pierwszych rolników Europy (z okresu VIII-IV tysiącleci p.n.e) zespół Wolfganga Haaka z Australii w 2010 r.. To właśnie dzieci Heleny i Rusłana, najpierw na Środkowym Wschodzie, mogły uprawiać pierwsze zboża, a następnie przenieść swoją wiedzę w inne strony świata.

FOT: freeimages.com

============================

http://rudaweb.pl/index.php/2017/03/12/nie-z-soli-i-nie-z-broni-ale-z-roli/

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Information

This entry was posted on March 15, 2017 by in Uncategorized and tagged , , , , , .

Archives

Blog Stats

  • 1,882,735 hits
March 2017
M T W T F S S
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Opinie wyrażane w tekstach lub komentarzach pod artykułami publikowanymi na łamach JUSTICE4POLAND są własnością autorów i niekoniecznie odpowiadają opiniom wyrażanym przez nasza Redakcje .

 

 

 

 

 

Follow Justice4Poland.com on WordPress.com
https://reignitefreedom.com/

All information, data, and material contained, presented, or provided on justice4poland.com is for educational purposes only. It is not to be construed or intended as providing medical or legal advice. Any views expressed here-in are not necessarily those held by justice4poland.com

ENOUGH LIES

DOSYĆ KŁAMSTW

Walczmy z przejawami antypolonizmu

Translate

Rangitikei Environmental Health Watch

Watching our environment ... our health ... and corporations ... exposing lies and corruption

WOLNI SŁOWIANIE

Celem jest wpłynięcie na pobudkę polskich Słowian, abyśmy odzyskali naszą ojczyznę

Tarig Anter on Protect & Reinvent Democracy

Protect Democracy & Expose Western Liberal Democracy

xebola

"Dla triumfu zła potrzeba tylko, by dobrzy ludzie nic nie robili"

Wirtualna Polonia BIS im. Włodka Kulińskiego

" - Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i Ojczyźnie podnieśliśmy głowy."

AdNovum

Prawda zawsze zwycięża

M-forum A.V Live.

TO. PORTAL NA KTÓRYM CODZIENNIE ZNAJDZIESZ PONAD 100 INFORMACJI INFO NIUS W TYM MATERIAŁY CENZUROWANE LUB ZABRONIONE NA INNYCH PORTALACH POPRAWNYCH POLITYCZNIE. W sprawach dotyczacych reklamy banerowej lub video, oraz zasad dzierżawy strumienia stream bez limitu umieszczanego na dowolnej stronie internetowej , proszę przesunąć stronę w dół lewa strona sekcja ADMIN KONTAKT

Paradigm Shift 101

Looking at the world in a different light

WIERNI POLSCE SUWERENNEJ

Strona Stowarzyszenia Wierni Polsce Suwerennej

Rangitikei Environmental Health Watch

Watching our environment ... our health ... and corporations ... exposing lies and corruption

WOLNI SŁOWIANIE

Celem jest wpłynięcie na pobudkę polskich Słowian, abyśmy odzyskali naszą ojczyznę

Tarig Anter on Protect & Reinvent Democracy

Protect Democracy & Expose Western Liberal Democracy

xebola

"Dla triumfu zła potrzeba tylko, by dobrzy ludzie nic nie robili"

Wirtualna Polonia BIS im. Włodka Kulińskiego

" - Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i Ojczyźnie podnieśliśmy głowy."

AdNovum

Prawda zawsze zwycięża

M-forum A.V Live.

TO. PORTAL NA KTÓRYM CODZIENNIE ZNAJDZIESZ PONAD 100 INFORMACJI INFO NIUS W TYM MATERIAŁY CENZUROWANE LUB ZABRONIONE NA INNYCH PORTALACH POPRAWNYCH POLITYCZNIE. W sprawach dotyczacych reklamy banerowej lub video, oraz zasad dzierżawy strumienia stream bez limitu umieszczanego na dowolnej stronie internetowej , proszę przesunąć stronę w dół lewa strona sekcja ADMIN KONTAKT

Paradigm Shift 101

Looking at the world in a different light

WIERNI POLSCE SUWERENNEJ

Strona Stowarzyszenia Wierni Polsce Suwerennej

Niezłomni.com

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

Niezależne Media Podlasia

Just another WordPress.com site

SKRiBH

zeskrobywanie nieprawdy i czepianie się słów

Warszawska Gazeta

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

Foliarz.pl

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

Spory o historię i współczesność

Prywatny blog historyczny Bohdana Piętki

Kekusz.pl

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

ProstoPoPolsku

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

Wiadomości

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

%d bloggers like this: