Justice4Poland.com

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

Komuna dalej podnosi łeb


 

Z Leszkiem Żebrowskim, publicystą historycznym, rozmawia Rafał Stefaniuk

Popularność zyskuje przemówienie płk. Adama Mazguły, który nazwał stan wojenny „kulturalnym wydarzeniem”, w którym ścieżki zdrowia zdarzały się sporadycznie i nikt nie był „szczególnie prześladowany”. Dostrzega Pan „tę czułość” po stronie Ludowego Wojska Polskiego i milicji?

– Mamy do czynienia z sytuacją, w której zwolennicy reżimu peerelowskiego, jego spadkobiercy i beneficjenci bardzo wysoko podnoszą głowy. To wynik ogromnego grzechu zaniechania – braku dekomunizacji. Gdyby stało się to w pierwszym okresie po 1989 r., gdyby rozliczono zbrodnie i grabieże dokonane w poprzednim okresie, dziś takich wystąpień by nie było. Stan wojenny był nieszczęściem i tragedią dla bardzo wielu Polaków. To nie tylko ofiary śmiertelne, ale odbieranie zdrowia, mienia, godności. Dotkliwe represje, usuwanie z pracy, pozbawianie łączności (nieczynne telefony), ograniczanie możliwości poruszania się (przepustki!) itp. Kulturalnym wydarzeniem jest np. koncert, spektakl teatralny, widowisko… Jak można nazwać sytuację, w której milicja, wojsko i Służba Bezpieczeństwa morduje, bije, doprowadza do kalectwa? Kim trzeba być, żeby używać takich porównań? Autor tego określenia, płk Mazguła, to niewątpliwie miłośnik Peerelu. Swą błyskotliwą karierę zaczynał jako oficer w ówczesnym ludowym wojsku (co robił w stanie wojennym?), którego celem była inwazja na kraje Europy Zachodniej, był członkiem partii komunistycznej od 1977 r. (czyli kilkanaście lat…), teraz zaktywizował się po stronie opozycji politycznej, której zamiarem jest odzyskanie władzy, „żeby było tak jak było”. Z jego strony mamy dwuznaczne apele, wzywające do czekania na… wojskowy zamach stanu. Kto miałby tego dokonać? Przecież nie obecne kierownictwo MON z ministrem Antonim Macierewiczem! Myślę, że płk Mazguła działa na granicy prawa. Jeśli takie postawy nie będą publicznie i jednoznacznie piętnowane, to doprowadzi do coraz szerszej aktywizacji osobników resortów siłowych PRL. Zresztą już mamy do czynienia z demonstracjami ubeków – których pozostawiono po 1989 roku w całkowitym spokoju…

Teraz będziemy obserwować próby forsowania zbawiennego wpływu stanu wojennego na losy Polski?

– Niestety, w sprawie stanu wojennego, czy w ogóle panowania tzw. Polski Ludowej (1944-1989), mamy do czynienia z podzieloną opinią publiczną. Jeśli nie potrafiliśmy, nie chcieliśmy osądzić i ocenić jednoznacznie tamtej epoki, jeśli komunistyczni generałowie trafiają po śmierci na warszawskie Powązki, które były niegdyś Nekropolią Narodową, to sami sobie jesteśmy winni. Kto dziś pamięta, że w obronie tamtego systemu występował m.in. następca Wojciecha Jaruzelskiego na urzędzie prezydenta, czyli Lech Wałęsa? To przecież on w 1992 roku (gdy pamięć o poprzedniej epoce była bardzo świeża!) zablokował ustawę dezubekizacyjną. To on oficjalnie głosił wspieranie „lewej nogi” w Polsce. Stan wojenny dla jednych był straszliwą tragedią, ale dla jego mocodawców i wykonawców był zbawienny, bo gwarantował im przedłużenie sprawowania władzy i zachowanie wszelkich przywilejów z tym związanych. Inaczej więc patrzy rodzina po zamordowanym górniku, inaczej zaś rodziny morderców…

Byłym esbekom nie podoba się pomysł rządu na obniżenie rent i emerytur. Protestowali w tej sprawie przed Sejmem. Obniżenie uposażeń ma sens?

– Obniżenie ich uposażeń zawsze ma sens, nawet z tak bardzo dużym opóźnieniem. Pamiętajmy, kim ubecy byli w Peerelu – to było „bijące serce partii”. Bijące dosłownie, nie w przenośni. Aparat przemocy był zawsze ostatnią deską ratunku dla komunistów. Bez nich trudno sobie wyobrazić, że partia komunistyczna mogłaby w Polsce bezkarnie sprawować władzę. I za to im sowicie płacono. Do dziś wszyscy się na to składamy, a oni przecież w PRL nigdy uczciwie nie pracowali, nie strzegli bowiem „ładu i porządku”, jak to określano, tylko strzegli krwawo ładu i porządku narzuconego przemocą społeczeństwu!

Nie wszyscy funkcjonariusze SB zajmowali się niszczeniem opozycji. Stosowanie odpowiedzialności zbiorowej znajduje swoje moralne usprawiedliwienie?

– Nie wszyscy, to prawda. Ale czy wszyscy naziści mordowali? Niektórzy pełnili funkcje techniczne, a jednak potępiamy wszystkich… Czy sprzątaczka w UB-SB, która „tylko” ścierała krew z podłogi, jest winna czy nie? Gdyby nie jej pełna poświęcenia praca, to ubek mógł się na tej krwi poślizgnąć i złamać sobie rękę lub nogę, była więc bardzo potrzebna. Czy funkcjonariusz, który „tylko” prowadził ewidencję zatrzymanych, aresztowanych itp., był pomocnikiem czy nie? Przez to, że UB-SB nie zostały rozliczone, mamy dziś takie postawy, że to „umęczeni” i „prześladowani” ubecy muszą wychodzić na ulice i demonstrować, bronić swego lichego (!) statusu materialnego. Warto dostrzegać, kto jest z nimi, kto ich broni, kto ich promuje i kto – co jest coraz bardziej widoczne – liczy na ich pomoc. Symbolem ich popleczników jest Lech Wałęsa, liderzy części opozycji (Grzegorz Schetyna, Ryszard Petru), różne postaci pokazywane jako rzekome „ikony”. A tak naprawdę król jest nagi. Może to i dobrze, że wreszcie dotychczasowe podziały schodzą na ten poziom, że więcej osób zobaczy, kto jest z kim. A pamiętajmy – kto z kim przestaje, takim się staje.

Komitet Obrony Demokracji wystosował odezwę, w której m.in. nawołuje wojsko i policję do wyjścia na ulicę i do wypowiedzenia posłuszeństwa rządowi i prezydentowi. Pod apelem podpisali się m.in. Lech Wałęsa, Władysław Frasyniuk, Ryszard Petru, Grzegorz Schetyna czy wspomniany już płk Adam Mazguła. Jak odbiera Pan to „zaproszenie”?

– To już nie jest Komitet Obrony Demokracji, bo jej nie trzeba bronić, nie jest zagrożona. Nikt ich nie bije, nie rozpędza ich demonstracji, nie zsyła „na dołek”, nie wyrzuca z pracy. To jest Komitet Obrony Dyktatury! Ci ludzie wzywają jawnie do zamachu stanu, a to jest przecież przestępstwo, to oni nie chcą uznać demokratycznej zmiany władzy. Ludzie, głosując, pokazali, że nie chcieli już tkwić w atmosferze zakłamania i powszechnego złodziejstwa, więc zamach stanu byłby powrotem do przeszłości wbrew oczywistej większości. Coraz więcej kryminalnych spraw wychodzi na jaw i to budzi ich przerażenie, że być może trzeba będzie za to odpowiedzieć.

Dziękuję za rozmowę.

Rafał Stefaniuk

NaszDziennik.pl

Artykuł opublikowany na stronie: http://www.naszdziennik.pl/polska-kraj/171815,komuna-dalej-podnosi-leb.html

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Information

This entry was posted on December 15, 2016 by in Komunizm, Polityka, Polska and tagged , , , .

Archives

Blog Stats

  • 1,305,599 hits
December 2016
M T W T F S S
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Opinie wyrażane w tekstach lub komentarzach pod artykułami publikowanymi na łamach JUSTICE4POLAND są własnością autorów i niekoniecznie odpowiadają opiniom wyrażanym przez nasza Redakcje .

 

 

 

 

 

Follow Justice4Poland.com on WordPress.com

All information, data, and material contained, presented, or provided on justice4poland.com is for educational purposes only. It is not to be construed or intended as providing medical or legal advice. Any views expressed here-in are not necessarily those held by justice4poland.com

ENOUGH LIES

DOSYĆ KŁAMSTW

Walczmy z przejawami antypolonizmu

Translate

Rangitikei Environmental Health Watch

Watching our environment ... our health ... and corporations ... exposing lies and corruption

WOLNI SŁOWIANIE

Celem jest wpłynięcie na pobudkę polskich Słowian, abyśmy odzyskali naszą ojczyznę

Tarig Anter on Protect & Reinvent Democracy

Protect Democracy & Expose Western Liberal Democracy

xebola

"Dla triumfu zła potrzeba tylko, by dobrzy ludzie nic nie robili"

Wirtualna Polonia BIS im. Włodka Kulińskiego

" - Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i Ojczyźnie podnieśliśmy głowy."

AdNovum

Prawda zawsze zwycięża

M-forum A.V Live.

Millennium Bank Nr rachunku dla wpłat z Polski : 45 1160 2202 0000 0003 5769 6030 Dla wpłat z zagranicy : PL 45 1160 2202 0000 0003 5769 6030 BIC (SWIFT) BIGBPLPW W RUBRYCE DLA WPISZ – M-FORUM W TYTULE – DAROWIZNA

Paradigm Shift 101

Looking at the world in a different light

WIERNI POLSCE SUWERENNEJ

Strona Stowarzyszenia Wierni Polsce Suwerennej

Rangitikei Environmental Health Watch

Watching our environment ... our health ... and corporations ... exposing lies and corruption

WOLNI SŁOWIANIE

Celem jest wpłynięcie na pobudkę polskich Słowian, abyśmy odzyskali naszą ojczyznę

Tarig Anter on Protect & Reinvent Democracy

Protect Democracy & Expose Western Liberal Democracy

xebola

"Dla triumfu zła potrzeba tylko, by dobrzy ludzie nic nie robili"

Wirtualna Polonia BIS im. Włodka Kulińskiego

" - Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i Ojczyźnie podnieśliśmy głowy."

AdNovum

Prawda zawsze zwycięża

M-forum A.V Live.

Millennium Bank Nr rachunku dla wpłat z Polski : 45 1160 2202 0000 0003 5769 6030 Dla wpłat z zagranicy : PL 45 1160 2202 0000 0003 5769 6030 BIC (SWIFT) BIGBPLPW W RUBRYCE DLA WPISZ – M-FORUM W TYTULE – DAROWIZNA

Paradigm Shift 101

Looking at the world in a different light

WIERNI POLSCE SUWERENNEJ

Strona Stowarzyszenia Wierni Polsce Suwerennej

Niezłomni.com

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

Niezależne Media Podlasia

Just another WordPress.com site

SKRiBH

zeskrobywanie nieprawdy i czepianie się słów

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

Wolna Polska – Wiadomości

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

Spory o historię i współczesność

Prywatny blog historyczny Bohdana Piętki

Kekusz.pl

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

ProstoPoPolsku

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

Wiadomości

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

%d bloggers like this: