Justice4Poland.com

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

Ukraina opiera swoją politykę historyczną na kulcie ludobójców


 

Leszek Żebrowski dla Frondy: Ukraina opiera swoją politykę historyczną na kulcie ludobójców
Fot: Youtube

Fronda.pl: Prezydent Andrzej Duda powiedział, że „w relacjach między narodami polskim i ukraińskim trzeba szukać porozumienia, ale nie można go szukać poza prawdą historyczną”. Jednocześnie prezydent podał przykład stosunków polsko-niemieckich, które obecnie są dobre dzięki pracy obu narodów i ich władz nad pojednaniem.

Czy w relacjach między Polską a Ukrainą analogiczną pracę nad pojednaniem wykonały obie strony?

Tak naprawdę nie chodzi o pojednanie, czyli o symboliczne gesty. Kto dziś miałby sie jednać i z kim? Ofiary przecież nie żyją, zamordowane w najbardziej okrutny sposób, jaki można sobie wyobrazić. Sprawcy – na skutek upływu już kilkudziesięciu lat od tamtego ludobójstwa – również, poza niewieloma przypadkami, nie żyją. Nie byli ścigani i postawieni przed sądami. Wprawdzie jeszcze dziś można, ba, należy ścigać tych, którzy popełnili straszliwe zbrodnie, ale zarówno w miejscu ich zamieszkania, czyli na dzisiejszej Ukrainie, jak również w Polsce, nie widać woli dania zadość elementarnej sprawiedliwości. III RP przez prawie trzy dekady żadnego z nich nie postawiła w stan oskarżenia, żadnego z nich nie osądziła, choć mieszkali (i zapewne w niektórych przepadkach nadal mieszkają) między nami. Rodzi to tragiczne konsekwencje. Powstaje bowiem przekonanie, że kolejne ekipy rządzące nie są zainteresowane tym, na co liczą rodziny ofiar i szerzej – polskie społeczeństwo. Co więcej, organizacje mniejszości ukraińskiej gloryfikują sprawców (również we własnej prasie, obficie dotowanej z naszego budżetu), ich potomkowie sięgają po najwyższe funkcje państwowe i samorządowe, buńczucznie głosząc, że to byli ukraińscy patrioci…

Do tego czasu, aż państwo, które swą politykę historyczną opiera na kulcie ludobójców, nie uzna faktów historycznych, nie nazwie ich po imieniu i całkowicie ich nie potępi, nie może być mowy o normalności. Dla masowych, okrutnych zbrodni ludobójstwa nie ma usprawiedliwienia. Ani upływ czasu, ani bieżące interesy polityczne nie mogą mieć na to łagodzącego wpływu.

Ukraina obchodzi swoje 25-lecie. Jakby Pan podsumował stosunki Polski i Ukrainy na płaszczyźnie polityki historycznej? Osiągnięto dużo przez ostatnie ćwierć wieku?

Tak naprawdę jest to dreptanie w miejscu. My wykazujemy dobrą wolę, cierpliwość, wolę porozumienia, z drugiej zaś strony mamy puste gesty, które tak naprawdę nic nie znaczą (czyli np. obietnice, że “się zobaczy”, “się zbada”). Jest to gra obliczona na to, że upływ czasu i zmęczenie strony polskiej zrobi swoje i będzie można nad tym wszystkim przejść do porządku dziennego. Bardzo przykre jest to, że w Polsce są siły polityczne i medialne, które za każdym razem uwzględniają wyłącznie “interesy” strony ukraińskiej, czyli popierają usilnie politykę braku jakichkolwiek rozliczeń. Patrząc z tej perspektywy na minione ponad ćwierćwiecze, widać to aż nadto wyraźnie. Rodziny ofiar – i szerzej – polska opinia publiczna (która w tym zakresie jest zupełnie inna niż wola i działalność kolejnych ekip rządzących) nadal czekają na sprawiedliwość.
Olbrzymia część ofiar ukraińskiego ludobójstwa nie jest w ogóle upamiętniona, nie ma śladu po zbrodniach i proces degradacji miejsc pamięci nadal trwa…

Jakie są przyczyny tego, że tak opornie Polakom przychodzi rozmawiać z Ukraińcami o historii? Czy któraś z tych stron wykazuje złą wolę?

Ukraińcy arbitralnie przyjęli, że nie mają innej tożsamości historycznej niż Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów (która do 1929 r. nazywała się przecież inaczej: Organizacja Ukraińskich Faszystów, co jest bardzo znamienne!) i Ukraińska Powstańcza Armia. OUN i UPA dla Polaków, po tym, co się stało w latach wojny i okupacji a następnie trwało – choć już nie na tak straszliwą skalę również w pierwszych latach powojennych – przez kilka lat powojennych, zawsze pozostaną organizacjami zbrodniczymi. Odpowiedzialność za ludobójstwo nie przedawnia się i nie przemija. Bardzo źle więc wróży to Ukrainie na przyszłość. Nie można przecież budować nic zdrowego i trwałego na kłamstwie i krwi niewinnych ofiar.

Oczywiście, należy mieć na uwadze, że nie wszyscy Ukraińcy byli za to odpowiedzialni i dziś nie wszyscy z nich akceptują do końca nową-starą ideologię swego państwa. Ale dało ono sobie narzucić okrutną wolę mniejszości, wywodzącej się z b. ziem II RP, czyli tzw. Galicji Wschodniej. Znaczną rolę odegrała w tym procesie również ukraińska diaspora, przede wszystkim kanadyjska, wywodząca się z ukraińskich formacji kolaboracyjnych, walczących po stronie Niemców. A skoro tak, to odpowiedzialność polityczna i moralna przenosi się na wszystkich.

Dzisiejsza Polska, niezależnie od tego, kto nią aktualnie rządzi, wychodzi z założenia, że w imię wspólnie pojętych aktualnych “interesów politycznych” należy te sprawy maksymalnie wyciszyć. Jest to droga donikąd, rosną bowiem na Ukrainie pokolenia wychowane w straszliwym kłamstwie, co więcej, w Polsce również wychowuje się kolejne roczniki młodzieży w atmosferze ignorancji i tolerancji dla zbrodni.

Jakie tematy z naszej wspólnej polsko-ukraińskiej historii wymagają w dalszych latach dobrej woli obu stron, by dojść do porozumienia? Czy porozumienie w kwestiach historycznych jest Pana zdaniem w ogóle możliwe w ciągu najbliższych powiedzmy 20 lat?

Rozmawiać należy o wszystkim, zawsze na to jest dobry czas. Mamy sporo rzeczy wspólnych w historii, choć będziemy je różnie oceniać. To naturalne i zrozumiałe. Ale rozmawiać trzeba otwarcie i szczerze aż do bólu. Nie może być jednak tak, że wielu polityków, historyków i publicystów w Polsce robi odniesienia do zmierzchłej przeszłości, aż do XVII wieku, uzasadniając i usprawiedliwiając niedawne zbrodnie ludobójstwa ukraińskiego tym, że “polscy panowie” gnębili i wykorzystywali wówczas lud pochodzenia ruskiego. W ten sposób usiłuje się wyrobić przekonanie, że owa “zemsta” po wiekach ma jakiekolwiek uzasadnienie… Czemu byli winni ludzie, żyjący w latach 40-tych XX wieku na ziemiach polskich , zagrabionych przez Niemców i Sowietów?

Nie tylko jednak te sprawy wymagają dobrej woli i szczerości. Są jeszcze inne sprawy, praktycznie przemilczane. To np. postawa części elit i prostego ludu ukraińskiego we wrześniu 1939 roku, masowe wystąpienia zrewoltowanych band, mordowanie oficerów i żołnierzy WP, księży, urzędników państwowych…
Również do tego, co działo się po 22 czerwca 1941 roku, należy się jednoznacznie odnieść. Było współdziałanie jednostek ukraińskich, utworzonych po stronie III Rzeszy Niemieckiej w ludobójstwie na Polakach i przede wszystkim Żydach – obywatelach polskich.

Inny temat, to pokazanie roli ukraińskiego aparatu okupacyjnego: policji, miejscowej administracji w służbie niemieckiej itd.
Analogicznie, wszystkie sprawy, jakie będą podniesione przez stronę ukraińską, muszą być potraktowane z powagą i bez oporów z naszej strony, z usilną wolą ich wyjaśniania.

Historia to jest to, co już było. Nie należy się jej bać i nie da się jej zmienić. Bać się należy przyszłości, budowanej na fałszywym obrazie przeszłości, bo wówczas historia może się powtórzyć. Biorąc jednak pod uwagę obecny stan stosunków polsko-ukraińskich, odmiennej polityki historycznej w obu państwach, można być wyłącznie pesymistą, że coś się może w tym zakresie zmienić. Konieczne są zdecydowane i radykalne posunięcia, dla dobra obu stron. Jeśli po drugiej stronie widać ewidentny brak dobrej woli, pewne sprawy należy po prosu wymuszać, nie zgadzając się na kłamstwa w imię fałszywie pojętej polityki. Bo nad polityką powinna być zawsze moralność, na krótką metę również.

Dziękuję za rozmowę.

=================================

http://www.fronda.pl/a/leszek-zebrowski-dla-frondy-ukraina-opiera-swoja-polityke-historyczna-na-kulcie-ludobojcow,82954.html


Podobne:

Liczne są daty w naszej historii, między innymi 11 lipca 1943 jako data symboliczna, bowiem przecież było to tylko jeden z ciągu dni wypełnionych mordami na cywilnej ludności narodowości polskiej zamieszkałej Wołyń i Małopolskę Wschodnią, które napełniają smutkiem serca Polaków.
Do dzisiaj zbrodnie popełnione na Wschodzie nie zostały osądzone ani ukarane. Nie zostały potępione przez międzynarodowe trybunały, nawet historycznie nie są osądzone a podręczniki polskie i ukraińskie te same fakty podają widziane z dwóch stron. Ofiarami byli wszyscy Polacy bez względu na wiek, płeć i religię, także prawosławni.  Polaków pomordowanych przez ukraińskich nacjonalistów znaczącą grupę stanowią osoby duchowne i zakonne. Cechą charakterystyczną ukraińskiego ludobójstwa było niespotykane w czasie tej wojny potworne, prymitywne, azjatyckie okrucieństwo, z jakim zadawano śmierć swoim ofiarom. Dziś nie sposób nawet określić rozmiarów tego ludobójstwa. Szacuje się, że było to ok. 130 tys. ofiar.  Niektórzy twierdza, iż było dużo więcej.

=====================

+++++++++++++++++++

rozpacz-wolynia-pamietamy

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Archives

Blog Stats

  • 1,512,064 hits
December 2016
M T W T F S S
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Opinie wyrażane w tekstach lub komentarzach pod artykułami publikowanymi na łamach JUSTICE4POLAND są własnością autorów i niekoniecznie odpowiadają opiniom wyrażanym przez nasza Redakcje .

 

 

 

 

 

Follow Justice4Poland.com on WordPress.com

All information, data, and material contained, presented, or provided on justice4poland.com is for educational purposes only. It is not to be construed or intended as providing medical or legal advice. Any views expressed here-in are not necessarily those held by justice4poland.com

ENOUGH LIES

DOSYĆ KŁAMSTW

Walczmy z przejawami antypolonizmu

Translate

Rangitikei Environmental Health Watch

Watching our environment ... our health ... and corporations ... exposing lies and corruption

WOLNI SŁOWIANIE

Celem jest wpłynięcie na pobudkę polskich Słowian, abyśmy odzyskali naszą ojczyznę

Tarig Anter on Protect & Reinvent Democracy

Protect Democracy & Expose Western Liberal Democracy

xebola

"Dla triumfu zła potrzeba tylko, by dobrzy ludzie nic nie robili"

Wirtualna Polonia BIS im. Włodka Kulińskiego

" - Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i Ojczyźnie podnieśliśmy głowy."

AdNovum

Prawda zawsze zwycięża

M-forum A.V Live.

TO PORTAL NA KTÓRYM CODZIENNIE ZNAJDZIESZ PONAD 100 INFORMACJI INFO NIUS W TYM MATERIAŁY CENZUROWANE LUB ZABRONIONE NA INNYCH PORTALACH POPRAWNYCH POOLITYCZNIE

Paradigm Shift 101

Looking at the world in a different light

WIERNI POLSCE SUWERENNEJ

Strona Stowarzyszenia Wierni Polsce Suwerennej

Rangitikei Environmental Health Watch

Watching our environment ... our health ... and corporations ... exposing lies and corruption

WOLNI SŁOWIANIE

Celem jest wpłynięcie na pobudkę polskich Słowian, abyśmy odzyskali naszą ojczyznę

Tarig Anter on Protect & Reinvent Democracy

Protect Democracy & Expose Western Liberal Democracy

xebola

"Dla triumfu zła potrzeba tylko, by dobrzy ludzie nic nie robili"

Wirtualna Polonia BIS im. Włodka Kulińskiego

" - Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i Ojczyźnie podnieśliśmy głowy."

AdNovum

Prawda zawsze zwycięża

M-forum A.V Live.

TO PORTAL NA KTÓRYM CODZIENNIE ZNAJDZIESZ PONAD 100 INFORMACJI INFO NIUS W TYM MATERIAŁY CENZUROWANE LUB ZABRONIONE NA INNYCH PORTALACH POPRAWNYCH POOLITYCZNIE

Paradigm Shift 101

Looking at the world in a different light

WIERNI POLSCE SUWERENNEJ

Strona Stowarzyszenia Wierni Polsce Suwerennej

Niezłomni.com

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

Niezależne Media Podlasia

Just another WordPress.com site

SKRiBH

zeskrobywanie nieprawdy i czepianie się słów

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

Wolna Polska – Wiadomości

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

Spory o historię i współczesność

Prywatny blog historyczny Bohdana Piętki

Kekusz.pl

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

ProstoPoPolsku

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

Wiadomości

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

%d bloggers like this: