Justice4Poland.com

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

Piotr Zychowicz o filmie “Wołyń”


Piotr Zychowicz o filmie "Wołyń"

Koniec ze zmową milczenia w sprawie ludobójstwa na Wołyniu. Film Smarzowskiego zmieni polską pamięć historyczną – pisze Piotr Zychowicz, publicysta historyczny i redaktor naczelny magazynu ”Historia Do Rzeczy”.

Nie mam najmniejszych wątpliwości, że ”Wołyń” jest najwybitniejszym filmem historycznym w dziejach polskiej kinematografii. Jest to prawdziwe arcydzieło, które od pierwszej do ostatniej minuty ogląda się z zapartym tchem.

I rosnącym przerażeniem.

Ten film wywołuje u widza tak silne emocje, że nie sposób przelać ich na papier. Tak jak nie sposób jest oddać w słowach bezmiaru cierpienia, jakie stało się udziałem naszych nieszczęsnych rodaków z Wołynia.

Rąbanych siekierami, palonych żywcem, topionych w studniach, nabijanych na pal, rozrywanych końmi i mordowanych na sto innych sposobów przez ukraińskich nacjonalistów.( Admin. Tu nie się zgadzam z autorem, bo to byli w większości sympatycy Hitlera i niemieckiego nazizmu. A wiec ukraińscy naziści!)

Taki los spotkał kobiety, dzieci, niemowlęta, starców. Wszyscy ci ludzie zginęli tylko dlatego, że byli Polakami. Mimo to od wielu lat spora część naszych elit uznaje, że upamiętnianie ofiar ludobójstwa na Wołyniu jest w złym tonie. Ba, samo używanie słowa ”ludobójstwo” uważa się za niestosowne.

_________________

Czy Polacy powinni wybaczyć Ukraińcom zbrodnię wołyńską?

Admin. To należy pozostawić dla tych, którzy osobiście zostali dotknięci ta tragedia. Nikt nie ma prawa narzucać im ‘powinności’. Ukraińcy ‘powinni’ zdawać sobie sprawę ze swych okrutnych czynów! A tymczasem wciąż straszą drugim Wołyniem!

https://forumemjot.wordpress.com/2016/03/13/ukraina-my-polskim-sobakom-psom-zrobimy-drugi-katyn/   

Czy żydzi Niemcom wybaczyli Holocaust?!

——————————

Zofia Szwal: Bóg ocalił mnie z rzezi Polaków, abym opowiedziała tę historię
_______________________

Dlaczego?

Oczywiście dlatego, żeby nie zaszkodzić dialogowi polsko-ukraińskiemu. Żeby przypadkiem nasi ”partnerzy z Kijowa” się na nas nie pogniewali. Wielokrotnie pisałem i mówiłem, że stanowisko takie jest haniebne. Przypominanie o zagładzie Polaków z Wołynia nie ma bowiem nic wspólnego z ”wytykaniem Ukraińcom ich win” czy ”jątrzeniem w relacjach Kijów-Warszawa”. Tutaj nawet nie chodzi o ”narodową solidarność” z pomordowanymi. To po prostu kwestia elementarnej przyzwoitości. Empatii wobec niewinnych ludzkich istot, które przeszły przez niewyobrażalną gehennę.

Ofiary drugiej kategorii

Jeżeli nie my się o nich upomnimy, to kto ma to zrobić?

Ofiary zbrodni wołyńskiej w przytłaczającej większości były włościanami. A więc członkami społeczności najbardziej bezradnej, zupełnie nieprzygotowanej na katastrofę, która miała na nią spaść. Byli ludźmi pozostawionymi samym sobie. Zarówno wtedy, jak i po wojnie, gdy ich cierpienie niespecjalnie interesowało przedstawicieli elit. Co innego Katyń, gdzie ginęli oficerowie rezerwy – lekarze, pisarze, adwokaci, dziennikarze. Co innego Palmiry, gdzie mordowano polityków, działaczy społecznych, żołnierzy konspiracji.

A Wołyń?

To przecież jakaś zapomniana przez Boga kraina na odległych kresach, zamieszkana przez zwykłych chłopów. Kto by sobie tym zawracał głowę? My, panowie i panie, musimy przecież robić wielką politykę zgodną z wytycznymi redaktora Giedroycia.

Wiem, że to, co piszę, jest bardzo gorzkie, drażniące polską wrażliwość, ale tak niestety było. Pomordowani Wołyniacy w panteonie polskiej martyrologii stali w dalszym rzędzie. Byli traktowani jak ofiary drugiej kategorii. Nie przez przypadek użyłem słowa ”byli”. Jestem bowiem przekonany, że dzięki Wojciechowi Smarzowskiemu za kilka dni obudzimy się w nowej rzeczywistości. Siła rażenia jego nowego filmu jest bowiem tak potwornie duża, że ludobójstwo na Wołyniu zajmie należne mu, centralne miejsce w polskiej pamięci historycznej. Setki tysięcy widzów, którzy zobaczą ”Wołyń”, nie zapomną przedstawionych w nim scen do końca życia. I żaden polski polityk nie będzie już mógł zamiatać kwestii gehenny naszych rodaków pod dywan.

Zbrodnia i odwet

Finałowa scena nocnego pogromu wsi jest najmocniejszą rzeczą, jaką kiedykolwiek widziałem na ekranie. W upiornej scenografii, jaką stanowią płonące chałupy i stodoły, rozgrywa się prawdziwe piekło. Obserwujemy najbardziej wymyślne tortury, jakim poddawani są Polacy. Siekiery, widły, cepy, noże – groza. Grupa pijanych, wrzeszczących oprawców chwyta małego, przerażonego chłopca. Obkłada go snopkami słomy, obwija sznurkiem i podpala. Chłopiec piszczy i biegnie przed siebie…

Wśród krytyków, którzy mieli okazję obejrzeć film na zamkniętych pokazach, pojawiły się głosy, że Smarzowski przeholował z ilością okrucieństw, że ludobójstwo na Wołyniu powinno zostać przedstawione w sposób aluzyjny, mniej drastyczny. Złagodzony na potrzeby współczesnego, wrażliwego widza. Zupełnie nie zgadzam się z tą opinią. ( Admin. Ja tez)

Gdyby film zrealizowano zgodnie z tymi radami, nie oddawałby on prawdy historycznej.

A Smarzowski postanowił właśnie pokazać prawdę. Bez żadnej taryfy ulgowej, bez upiększeń, bez niedomówień. Postanowił pokazać, jak było. I to jest właśnie największą siłą ”Wołynia”.

Prawdziwość filmu Smarzowskiego objawia się nie tylko w realistycznym, naturalistycznym przedstawieniu ludobójstwa dokonanego przez UPA. Film w rzetelny sposób ukazuje również cały wachlarz postaw, jakie zajmowali Polacy i Ukraińcy podczas II wojny światowej. Z jednej strony widzimy więc ukraińskich oprawców, ale również ukraińskich sprawiedliwych.

Czyli ludzi, którzy starali się ratować swoich polskich sąsiadów. Z narażeniem życia ukrywali ich na strychach i w piwnicach. Pokazywali im drogę ucieczki, dzielili się żywnością. Ci bohaterscy Ukraińcy bez wątpienia zasługują na nasz największy szacunek i naszą wdzięczność.

Z drugiej strony widzimy polskie ofiary, ale również polskich ‘morderców ‘… –  (Admin. Dodałabym: ludzi zdesperowanych, zaślepionych gniewem i rozpaczliwym cierpieniem zadanym przez ukraińskich sąsiadów. To była bezmyślna chęć odwetu, żeby pokazać jak bardzo boli gdy traci się kogoś bliskiego. – ” Poczuj to na własnej skórze”- .  Ale nie wierze, aby dokonali tego z taka przyjemnością jak to robili ukraińscy naziści. Proszę postawić siebie w podobnej sytuacji).

A więc tych Polaków, którzy postanowili odpowiedzieć pięknym za nadobne i brali udział w odwetowych atakach na ukraińskie wsie. Wtedy również w ruch szły siekiery i również ginęły niewinne dzieci. Dobrze, że Smarzowski pokazał to w swoim filmie.

( Admin. Nie sadze, aby to były akcje odwetowe, a wręcz przeciwnie; raczej samo-obronne. Ktoś wreszcie musiał stanąć w obronie tych niewinnych ludzi! Przecież nie tylko na Wołyniu by poprzestali. Planowano kontynuacje mordowania Polaków na dalszych terenach i pacyfikacji Bieszczad, Przemyśla nawet Krakowa. Ktoś musiał powstrzymać ten diabelski marsz!)

NIENAWIŚĆ RODZI NIENAWIŚĆ!

Scena ta, podobnie jak pokazanie szykan, jakie spadały na Ukraińców w II RP, nie spodoba się zapewne naszym brązownikom historii. Czyli ludziom, którzy chcieliby, żeby polskie filmy i książki historyczne były robione na wzór sowieckich propagandowych agitek.

Z tą różnicą, że w miejsce słowa ”komunista” powinno być podstawione słowo ”Polak”.

Smarzowski na całe szczęście propagandystą nie jest. Rozumie, że prawdziwe życie jest dalekie od jednowymiarowych, czarno-białych bajek opowiadanych dzieciom na patriotycznych akademiach. Wie, że nie ma złych lub dobrych narodów. Dobrzy lub źli mogą być tylko poszczególni ludzie.

Jeden z recenzentów ”Wołynia” napisał, że umieszczenie wspomnianych scen było ze strony Smarzowskiego działaniem ”osłonowym”, mającym nieco złagodzić porażającą, anty-ukraińską wymowę filmu. Nie zgadzam się z tą opinią. Po pierwsze ”Wołyń” nie jest anty-ukraiński. ”Wołyń” jest anty-nacjonalistyczny ( hmm…. Admin.). Po drugie zaś, nie sądzę, żeby twórcy filmu przy doborze scen kierowali się podobnymi kalkulacjami. Chcieli po prostu – powtarzam to po raz kolejny – pokazać złożoną prawdę tamtych tragicznych czasów.

(Admin. Nie widzę słuszności tłumaczenia się tutaj. Żydzi robią to samo. Powiedz prawdę na ich temat a natychmiast okrzyczą cie antysemita. Tymczasem, wydaje im się, iż maja pełne prawo i jakiś przywilej do oczerniania kłamstwami innych zarzucając im czyny nie popełnione. Dosyć ‘patyczkowania’ się z polityczna poprawnością i z paszkwilami przeciwko Polsce i rdzennym Polakom!)

O filmie ”Wołyń” mógłbym pisać jeszcze długo. Tyle w nim spraw, tyle fascynujących wątków. Przedstawienie ich wszystkich znacznie przekroczyłoby jednak ramy tej krótkiej recenzji. Jedno mogę jednak napisać na pewno: wbrew obawom części recenzentów ”Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego nie wywoła wojny polsko-ukraińskiej.

Dla ocalałych z Wołynia, ich rodzin i wszystkich ludzi związanych z naszymi ziemiami wschodnimi, jest zaś symbolicznym zadośćuczynieniem. Zadośćuczynieniem za długie lata, kiedy o ludobójstwie naszych braci nie wolno było głośno mówić.

Piotr Zychowicz

http://historia.wp.pl/title,Piotr-Zychowicz-o-filmie-Wolyn,wid,18525334,wiadomosc.html

 

==========================

smierc-banderowcom2

One comment on “Piotr Zychowicz o filmie “Wołyń”

  1. Powtórzę komentarz :
    Ma swoją historię żydowski rewolucyjny bandytyzm.Kiedy judaizm rabiniczny uznał,że od ateizmu jest gorsze chrześcijaństwo otworzyło to drogę dla ŻYDOBOLSZEWIZMU.W czasie walki ZŁA ze ZŁEM to jest NAZIZMU z KOMUNIZMEM wobec Polski nielojalne były mniejszości narodowe ŻYDOWSKA i UKRAIŃSKA.Stąd po ZBRODNI PRZEMILCZENIA KATYŃ była RZEŹ WOŁYŃSKA.W ramach trwającej WOJNY O PIENIĄDZ z doskonaleniem sztuki wywoływania kryzysów aby na nich zarabiać te dwie nacje zbliżyły się.Można to opisać jako proces od ŻYDOBOLSZEWIZMU,do ŻYDOBANDERYZMU z odwoływaniem się do antypolskich,bandyckich korzeni.Film pokazuje narzędzia zbrodni jakie stosowała ukraińska nacjonalistyczna organizacja wobec Polaków.Wiedział o tym niemiecki okupant i o ironio losu,zdarzały się wypadki,że Niemcy pomagali Polakom w uniknięciu tego co było najgorsze z ukraińskiej strony.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Information

This entry was posted on October 12, 2016 by in Uncategorized and tagged , , .

Archives

Blog Stats

  • 1,159,632 hits
October 2016
M T W T F S S
« Sep   Nov »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Please Support Justice4Poland

Your modest financial contribution helps this blog to exist. Thank you kindly.
=====

Wasze wsparcie umożliwia istnienie tego bloga. Jeśli identyfikujesz się z celami naszego bloga wesprzyj nas darowizną poprzez system PayPal.
Jesteśmy wdzięczni za skromne donacje.
Dziękujemy

************

Opinie wyrażane w tekstach lub komentarzach pod artykułami publikowanymi na łamach JUSTICE4POLAND są własnością autorów i niekoniecznie odpowiadają opiniom wyrażanym przez nasza Redakcje .

 

 

 

Follow Justice4Poland.com on WordPress.com

All information, data, and material contained, presented, or provided on justice4poland.com is for educational purposes only. It is not to be construed or intended as providing medical or legal advice. Any views expressed here-in are not necessarily those held by justice4poland.com

ENOUGH LIES

DOSYĆ KŁAMSTW

Walczmy z przejawami antypolonizmu

Translate

WOLNI SŁOWIANIE

Celem jest wpłynięcie na pobudkę polskich Słowian, abyśmy odzyskali naszą ojczyznę

Tarig Anter on Protect & Reinvent Democracy

Protect Democracy & Expose Western Liberal Democracy

xebola

"Dla triumfu zła potrzeba tylko, by dobrzy ludzie nic nie robili"

Wirtualna Polonia BIS im. Włodka Kulińskiego

" - Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i Ojczyźnie podnieśliśmy głowy."

AdNovum

Prawda zawsze zwycięża

M-forum A.V Live.

ARTYKUŁY PRASOWE , NIUS INFO , POLITYKA GOSPODARKA, POLSKA I ŚWIAT , FILMY , REPORTAŻE , STREAM LIVE

Paradigm Shift 101

Looking at the world in a different light

WIERNI POLSCE SUWERENNEJ

Strona Stowarzyszenia Wierni Polsce Suwerennej

Niezłomni.com

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

WOLNI SŁOWIANIE

Celem jest wpłynięcie na pobudkę polskich Słowian, abyśmy odzyskali naszą ojczyznę

Tarig Anter on Protect & Reinvent Democracy

Protect Democracy & Expose Western Liberal Democracy

xebola

"Dla triumfu zła potrzeba tylko, by dobrzy ludzie nic nie robili"

Wirtualna Polonia BIS im. Włodka Kulińskiego

" - Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i Ojczyźnie podnieśliśmy głowy."

AdNovum

Prawda zawsze zwycięża

M-forum A.V Live.

ARTYKUŁY PRASOWE , NIUS INFO , POLITYKA GOSPODARKA, POLSKA I ŚWIAT , FILMY , REPORTAŻE , STREAM LIVE

Paradigm Shift 101

Looking at the world in a different light

WIERNI POLSCE SUWERENNEJ

Strona Stowarzyszenia Wierni Polsce Suwerennej

Niezłomni.com

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

Niezależne Media Podlasia

Just another WordPress.com site

SKRiBH

zeskrobywanie nieprawdy i czepianie się słów

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

Wolna Polska – Wiadomości

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

Spory o historię i współczesność

Prywatny blog historyczny Bohdana Piętki

Kekusz.pl

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

ProstoPoPolsku

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

Wiadomości

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

Vanishing American II

OURSELVES AND OUR POSTERITY

%d bloggers like this: