Justice4Poland.com

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

97-MA ROCZNICA TRAKTATU WERSALSKIEGO


Traktat Wersalski3

Traktat wersalski to dokument podpisany 28 czerwca 1919 r na międzynarodowej Konferencji Pokojowej w Paryżu, dotyczący nowych granic państwa polskiego po zakończeniu I wojny światowej.

Dyplomatyczne zagrywki Polaków

Jedną z najtrudniejszych kwestii do rozstrzygnięcia na konferencji w Paryżu była sprawa przebiegu zachodniej granicy Polski. Narodowe ośrodki polityczne zdając sobie sprawę z chwiejnego stanowiska mocarstw zachodnich w tej sprawie, przystąpiły do akcji propagandowych w Paryżu i Londynie jeszcze przed rozpoczęciem posiedzeń w Wersalu.
Przykładem takich działań był wydany po angielsku w stolicy Wielkiej Brytanii memoriał dr. Leona Litwińskiego, dotyczący Gdańska, ziem północnych i zachodnich. Również w Paryżu, lepiej nastawionym do Polaków Polskie Biuro Wydawnictw Politycznych wydało na początku 1919 r broszurę Antoniego Chołoniewskiego, nakłaniającą opinię publiczną i sfery polityczne do bardziej stanowczego poparcia stanowiska polskiego.
Ponadto od grudnia 1918 r w Paryżu toczyły się rozmowy z amerykańską komisją, która miała być delegacją na Konferencji Pokojowej, gdyż uważano, iż będzie ona miała decydujący głos jako reprezentant silnych Stanów Zjednoczonych wobec zniszczonej i osłabionej wojną Europy.

Konferencja Pokojowa

Konferencja rozpoczęa się w Paryżu 18 stycznia 1919 r. Wzięło w niej udział 27 krajów, a w Radzie Najwyższej zasiedli przedstawiciele pięciu zwycięskich państw: Stanów Zjednoczonych, Francji, Wielkiej Brytanii, Japonii i Włoch. Głównym jej celem było ustalenie trwałego pokoju i losów pokonanych państw. 29 stycznia 1919 r przewodniczący Polskiego Komitetu Narodowego – Roman Dmowski przedstawił w imieniu rządu Radzie Najwyższej polskie postulaty terytorialne. Zakładały one włączenie do kraju części ziem na zachodzie, które przed 1772 r nie należały do Polski, ale zamieszkiwały je duże skupiska polskiej ludności. W zamian miała nastąpić rezygnacja z części Kresów Wschodnich.
Postulatami tymi zajęła się utworzona 18 stycznia 1919 r Komisja do Spraw Polskich w składzie: przewodniczący – Jules Cambon (Francja), Sir William Tyrrell (Anglia), markiz P.T. della Torretta (Włochy), K.M. Otchiai (Japonia) i dr Isaiah Bowman (Stany Zjednoczone). Komisja ta rozpatrzyła wnioski delegacji polskiej i przesłała swój raport Radzie Najwyższej 12 marca 1919 r. Uwzględniał on w dużej mierze żądania Polaków, przewidywał przekazanie Polsce całego Górnego Śląska, Wielkopolski, Pomorza Gdańskiego z Gdańskiem, części Dolnego Śląska, przeprowadzenie plebiscytu na Mazurach.

Nieprzychylni Brytyjczycy

Niestety już 19 marca 1919 r, kiedy Rada Najwyższa zebrała się w celu rozpatrzenia projektu Komisji do Spraw Polskich, premier brytyjski George David Lloyd ostro zaatakował polskie postulaty jako niesprawiedliwe. Przede wszystkim przeciwny był przyłączeniu do Polski Gdańska. Jego nieustępliwe stanowisko potwierdzają jego słowa: „Moi panowie, jeśli damy Polsce Gdańsk, Niemcy nie podpiszą takiego traktatu, a jeśli nie podpiszą, to cała nasza praca tu pójdzie na marne”. W ten sposób doszo do ostatecznego ujawnienia nieprzyjaznego stanowiska rządu Wielkiej Brytanii wobec polskich żądań. Minister francuski Tardieu i przewodniczący Komisji Cambon bronili raportu, za Polską opowiadał się także początkowo amerykański prezydent Thomas Woddraw Wilson.
George Lloyd prowadził jednak tajną grę dyplomatyczną. Zgodził się na raport Komisji, ale jako prowizoryczny, by Rada mogła go ewentualnie zrewidować. Jednocześnie opracował własny projekt postanowień konferencji, który godził w interesy Polski i był wyrazem poparcia dla Niemiec. Stanowisko delegacji brytyjskiej oparte na proniemieckiej, obłudnej argumentacji sprawiło, iż kwestia granic Polski stała się nagle najtrudniejszym problemem rokowań paryskich, doprowadzającym do wielu ostrych starć.

Nowe ustalenia

W kwietniu Woodraw Wilson, przekonany przez Brytyjczyka, oświadczył, iż Gdańsk ma stać się wolnym, umiędzynarodowionym bądź niezależnym terytorium. Przygotowano więc projekt granic Wolnego Miasta Gdańska. Ignacy Paderewski – przedstawiciel władz Polski w Wersalu, usiłował przeciwdziałać oderwaniu Gdańska od Polski, jednak sprawa była już przesądzona.
28 czerwca 1919 r podpisano w Wersalu traktat pokojowy, który 16 lipca Niemcy ostatecznie ratyfikowały warunki traktatu zwanego traktatem wersalskim. Sejm polski ratyfikował go 31 lipca 1919 r, a postanowienia weszły w życie 10 stycznia 1920. Na jego mocy Polska otrzymała Pomorze Wschodnie bez Gdańska i znaczną część Wielkopolski, a na Warmii, Mazurach i Górnym Śląsku zapowiedziano plebiscyty. Gdańsk stał się Wolnym Miastem.
Traktat wersalski nie spełnił oczekiwań Polaków, za sprawą brytyjskiego premiera Polska uzyskała na zachodzie znacznie mniej terytoriów i mieszkańców, niż wynikało to z wcześniejszych ustaleń Komisji do Spraw Polskich.

 

http://polskiedzieje.pl/xx-lecie-miedzywojenne/traktat-wersalski.html

 

 

Powrot Polski na mape

 

Onegdaj warszawskie służby miejskie utrudniły do Dmowskiego dostęp, wykopując wykop ziemny, nazwany przez Zakrzewskiego i Kurzeję “dziurą Hanny Gronkiewicz Waltz”, powstało domniemanie, że za tą złośliwą akcją stał Ambasador Izraela David Peleg.

 

Traktat Wersalski

 

ZAPROSZENIE

Po 123 latach niewoli 28.06.1919r. Polska powróciła na mapy Europy i  Świata. Właśnie tego dnia Mocarstwa zostały zmuszone uznać Niepodległość Polski podpisując w Wersalu międzynarodowy traktat dyplomatyczny. Z okazji 97 rocznicy podpisania TRAKTATU WERSALSKIEGO zapraszamy na doroczne spotkanie patriotyczne na Placu na Rozdrożu w Warszawie, by oddać  cześć  naszym Przodkom – wspominając Ich Zwycięstwo. Spotykamy się przy pomniku Romana Dmowskiego, który trzyma w ręku TRAKTAT WERSALSKI. Jest to jedyne bodajże pomnikowe wyobrażenie Traktatu w Polsce i chyba jedno z niewielu w świecie w ogóle.

Czekamy z mikrofonem i kamerą 28.06.2106r.w godz. 11:00 – 22:00. Zaś o godz.  19:19  zapraszamy na staropolskiego, pieczonego wieprzka.
[w podpisie – STRONNICTWO PRACY i TELEWIZJA NARODOWA].

Takie zaproszenie wystosowano do Naczelnika Państwa, Prezydenta RP i Pani Premier. Nie są znane jeszcze godziny, w których stawią się na Placu Na Rozdrożu, ale my jako organizatorzy będziemy ich oczekiwali cały czas.

Przewiduje się tego dnia spory ruch pod pomnikiem, gdyż nieopodal pikietują KOD-owcy, wielokrotnie nawiedzani przez Radzia Siedleckiego, który im okazywał statuetkę Romana Dmowskiego wyrzeźbioną przez Bartłomieja Kurzeję. Wielu KOD-owców się wtedy zarzekało, że popierają demokrację, w tym i narodową demokrację. A zatem mogę się tłumnie stawić.Pod pomnik Dmowskiego przed dwoma laty Premier Roman Giertych przyprowadził Prezydenta Bronisława Komorowskiego. Onegdaj Służby Miejskie pomnik zasłoniły i utrudniły doń dostęp, wykopując wykop ziemny, nazwany przez Zakrzewskiego i Kurzeję “dziurą Hanny Gronkiewicz Waltz”, powstało domniemanie, że za tą złośliwą akcją przeciwko Dmowskiemu stał Ambasador Izraela David Peleg.

Pod względem formalnym zgromadzenie jest zgłoszone od godziny 08:00 do 22:00. Przewiduje się obecność wielu organizacji i postaci politycznych, swoją obecność na poczęstunku zapowiedział Premier Gabriel Janowski, Prezes Wojciech Bardoński, Profesor Zbigniew Wrzesiński, Przewodniczący NWP Damian Bieńko, Generałowie Jan Grudniewski i Ludwik Wasiak, Posłowie Marian Curyło i Zbigniew Witaszek z Synem Sławomirem.

Impreza tego dnia jest szczególna dla blogerów NEon24.pl gdyż są to urodziny Ryszarda Opary, głównego sponsora, właściciela i założyciela portalu.

 Eugeniusz Sendecki


 

Traktat Warsalski-Gdansk

 

 

 

===================================

 

http://eugeniuszsendecki.neon24.pl/post/132351,97-ma-rocznica-traktatu-wersalskiego-zaproszenie

 

========================

 

Treść referatu wygłoszonego dnia 25 czerwca 2016 r. w Częstochowie w ramach V Konferencji Wersalskiej.

 

„Trzeba głębiej wmyślić się w to, jak odbudowano Polskę, jakimi drogami doszliśmy do wielkiego celu, o którym marzyli nasi ojcowie i dla którego tyle ofiar ponieśli – wtedy łatwiej zrozumiemy, co czynić należy, żeby byt odbudowanego państwa utrwalić i zapewnić mu pomyślny rozwój” (Roman Dmowski „Polityka polska i odbudowanie państwa” tom 2, IW PAX, Warszawa 1988, str. 194)– to jakże ważne i ciągle aktualne słowa Romana Dmowskiego, zapisane na ostatnich stronach, w zamknięciu, jego fundamentalnej książki „Polityka polska i odbudowanie państwa”, będące konsekwentną i głośną zachętą do twórczej kontynuacji dzieła, które doprowadziło do sformułowania, wdrożenia i zrealizowania wielkiego celu – zjednoczenia i niepodległości Polski, oraz zbudowania ideowo-politycznej płaszczyzny dla trwania i rozwoju Ojczyzny w przyszłości.

W artykule Witolda Bałażaka pt:

WERSAL – owoc roztropnej walki o Polskę

http://www.polishclub.org/2016/07/10/witold-balazak/?utm_source=feedburner&utm_medium=email&utm_campaign=Feed%3A+PolishClubOnline+%28Polish+Club+Online%29

 

 

======================

========================================

 

POLSKA  BYŁA  JEST  I  BĘDZIE

 

 

Polska flaga

 

 

 

Niech zyje Polska

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Information

This entry was posted on June 27, 2016 by in Uncategorized and tagged , , , .

Archives

Blog Stats

  • 1,860,234 hits
June 2016
M T W T F S S
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Opinie wyrażane w tekstach lub komentarzach pod artykułami publikowanymi na łamach JUSTICE4POLAND są własnością autorów i niekoniecznie odpowiadają opiniom wyrażanym przez nasza Redakcje .

 

 

 

 

 

Follow Justice4Poland.com on WordPress.com
https://reignitefreedom.com/

All information, data, and material contained, presented, or provided on justice4poland.com is for educational purposes only. It is not to be construed or intended as providing medical or legal advice. Any views expressed here-in are not necessarily those held by justice4poland.com

ENOUGH LIES

DOSYĆ KŁAMSTW

Walczmy z przejawami antypolonizmu

Translate

Rangitikei Environmental Health Watch

Watching our environment ... our health ... and corporations ... exposing lies and corruption

WOLNI SŁOWIANIE

Celem jest wpłynięcie na pobudkę polskich Słowian, abyśmy odzyskali naszą ojczyznę

Tarig Anter on Protect & Reinvent Democracy

Protect Democracy & Expose Western Liberal Democracy

xebola

"Dla triumfu zła potrzeba tylko, by dobrzy ludzie nic nie robili"

Wirtualna Polonia BIS im. Włodka Kulińskiego

" - Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i Ojczyźnie podnieśliśmy głowy."

AdNovum

Prawda zawsze zwycięża

M-forum A.V Live.

TO. PORTAL NA KTÓRYM CODZIENNIE ZNAJDZIESZ PONAD 100 INFORMACJI INFO NIUS W TYM MATERIAŁY CENZUROWANE LUB ZABRONIONE NA INNYCH PORTALACH POPRAWNYCH POLITYCZNIE. W sprawach dotyczacych reklamy banerowej lub video, oraz zasad dzierżawy strumienia stream bez limitu umieszczanego na dowolnej stronie internetowej , proszę przesunąć stronę w dół lewa strona sekcja ADMIN KONTAKT

Paradigm Shift 101

Looking at the world in a different light

WIERNI POLSCE SUWERENNEJ

Strona Stowarzyszenia Wierni Polsce Suwerennej

Rangitikei Environmental Health Watch

Watching our environment ... our health ... and corporations ... exposing lies and corruption

WOLNI SŁOWIANIE

Celem jest wpłynięcie na pobudkę polskich Słowian, abyśmy odzyskali naszą ojczyznę

Tarig Anter on Protect & Reinvent Democracy

Protect Democracy & Expose Western Liberal Democracy

xebola

"Dla triumfu zła potrzeba tylko, by dobrzy ludzie nic nie robili"

Wirtualna Polonia BIS im. Włodka Kulińskiego

" - Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i Ojczyźnie podnieśliśmy głowy."

AdNovum

Prawda zawsze zwycięża

M-forum A.V Live.

TO. PORTAL NA KTÓRYM CODZIENNIE ZNAJDZIESZ PONAD 100 INFORMACJI INFO NIUS W TYM MATERIAŁY CENZUROWANE LUB ZABRONIONE NA INNYCH PORTALACH POPRAWNYCH POLITYCZNIE. W sprawach dotyczacych reklamy banerowej lub video, oraz zasad dzierżawy strumienia stream bez limitu umieszczanego na dowolnej stronie internetowej , proszę przesunąć stronę w dół lewa strona sekcja ADMIN KONTAKT

Paradigm Shift 101

Looking at the world in a different light

WIERNI POLSCE SUWERENNEJ

Strona Stowarzyszenia Wierni Polsce Suwerennej

Niezłomni.com

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

Niezależne Media Podlasia

Just another WordPress.com site

SKRiBH

zeskrobywanie nieprawdy i czepianie się słów

Warszawska Gazeta

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

Foliarz.pl

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

Spory o historię i współczesność

Prywatny blog historyczny Bohdana Piętki

Kekusz.pl

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

ProstoPoPolsku

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

Wiadomości

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

Connecting true geography and detailed unfolding of wide variety of crimes perpetrated by German/Ukrainian Nazis and jewish bolsheviks of Soviet Union on the Polish nation.

%d bloggers like this: